Въпреки пандемията, въпреки тежките за общуване времена, въпреки всичко, в студиото на Радио София дойде Питър Сейдж.
Мотивационен лектор в над 60 страни, спортист, експерт по здраве и хранене, бивш културист на състезателно ниво, бизнесмен и писател, той е автор на книгата „Въпреки всичко“, която е и пред българските читатели. Носител е на наградата „Бранд лауреат“ за 2013 г. от „Азиатската Тихоокеанска Бранд фондация“ за изключителни заслуги. (Отличието в миналото са получили и хора като Нелсън Мандела, Стив Джобс, Хилъри Клинтън, Тайгър Удс.)
На 16 години Питър Сейдж се отказва от училището, защото има безброй идеи, а на 25 вече е милионер. Фалира няколко пъти, но никога не се отказва и продължава напред. Попадайки в затвора, решава да изпробва моделите си на личностно усъвършенстване.
„Не съм специален човек, просто съм имал опити, преминал съм през предизвикателства и мога до помогна на други хора, особено в днешния свят. Същият съм като вас, но с различна умствена нагласа“, отбеляза скромно Сейдж пред слушателите.
Според него, повечето хора са научени да гледат на живота през призмата какво и защо не могат. Чували сме „Не“ много повече от „Да“. Реалността ни е изградена на базата на страх. Трябва да правим добри неща, за да заслужим уважение и любов. Мнозинството се водят от чуждото мнение и опитват да бъдат не такива, каквито са. А това, подчертава Сейдж, ни пречи да разкрием истинския си потенциал.
По думите на автора на „Въпреки всичко“, има голяма разлика между свободата и освободеността. Никоя не може да ви направи нещо емоционално без ваше позволение. Освободеността е състояние на ума. Единият от двама затворници вижда кал, другият – звезди. Външните обстоятелства не ни определят, само помагат да определим себе си.
„Благодарността е може би най-бързият начин да промените вашето състояние. Тревожността и депресията са резултат от мислене на базата на навици. Благодарността и страхът не могат да живеят заедно. В една джунгла нощно време се случва всичко. Вашата мисъл е фенерче, от което зависи какво ще видите в тази джунгла“, убедителен е Сейдж.
По думите му ние сме тук да израстваме и да допринасяме. А израстваме само чрез предизвикателства, не от комфорта ни.
Нашата същност не е физическото, което се вижда, а мечтите, идеите ни, чувството за хумор. Това е условието ни за растеж.
Съществуват и правилното, и грешното. Трябва да си задаваме правилните въпроси.
Вие правите ли го?
Чуйте разговора на Ива Дойчинова с Питър Сейдж.
Превод в ефир: Антони Стоянов
Довечера може да гледате и слушате мотиватора във Фейсбук.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..