Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първенци сме по отглеждането на горски екосистеми от вековни гори


От 5- ти до 11- ти април 2021- ва година отбелязахме Седмицата на гората. Това е една инициатива, която има мисията да ни напомни колко е важна гората за нас, и в която отдаваме признателност към всички, обвързали професията си с грижата към гората и природата - леcовъди, гоpcки cлyжители и pаботници.  Седмицата на гората е кауза с история, в рамките на която се организарат различни беседи, събития и залесявания, отбелязва инж. д-р. Ценко Ценов, замeстник изпълнителен директор към Изпълнителна агенция по горите.

"Първоначално е възникнал като празник на залесявяането през 1925- та година, чества се с биенето на камбаните на Св. Александър Невски. През годините целта на тази инициатива е чрез различни дейности и кампании е да се формира съзидателност към поколенията за опазването и развитието на горите, залесяването на обезлесени и опожарени райони. С празника на залесяването, а и на гората се формира и един от най-важните, в сила и до днес, Закон за горите. През годините тази седмица се превръща в равносметка, отчет пред обществото за дейността на горските служители и за състоянието на горите. Залесената площ на страната в момента достига до 3,9 милиона хектара, подобряват се всички показатели на гората, включително и запасите на дървесина, 681 милиона са в момента, средният прираст се е увеличил от 6 милиона годишен прираст на 14,4 милиона, ограничена е ерозията. Тези параметри показват, че процесите, които са свързани с управление на гората са с добри показатели.Справяме се с проблеми като короядите, които през последните години са предизвикателство на горите, борим се с големи природни нарушения и заболявания по гората и възстановяване на гората, осъществяваме мониторинг на здравословното състояние на гората. През тази година сме първенци по отглеждането на горски екосистеми от вековни гори, получихме специалната награда на Европейския съюз."

Още за инициативата Седмица на гората, каква е нейната история, какви са кампаниите на тазгодишното издание и какво е състоянието на горите в момента, чуйте в разговора на Анелия Торошанова с инж. д-р. Ценко Ценов, замeстник изпълнителен директор към Изпълнителна агенция по горите:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НИМХ очаква финансиране по Закона за висшето образование

За първи път от много години днес университетите в страната не отвориха врати, с изключение на провеждане на дейности с неотложен характер. КНСБ и „Подкрепа“ заявиха, че отменят планирания протест, но Съветът на ректорите съобщи, че такъв все пак ще има. След протестното писмо от ректорите на държавните и някои частни университети,..

публикувано на 20.05.24 в 14:45

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ)..

публикувано на 20.05.24 в 13:57

На извънредно заседание СОС обсъжда промените в движението в центъра на София

Предизвикалата недоволство нова организация на движението по софийските булеварди "Патриарх Евтимий" и "Витоша" ще бъде тема на извънредно заседание на Столичния общински съвет, обяви неговият председател Цветомир Петров. На друго извънредно заседание общинските съветници ще обсъждат проблема с кабинковия лифт от Симеоново до хижа "Алеко" на..

публикувано на 20.05.24 в 13:27

Книгата и вдъхновението

Могат ли книгите да вдъхновяват и друг вид изкуства? Интерактивна инсталация Rayuela e вдъхновена от контраромана на Хулио Кортасар "Игра на дама" и следва неговия принцип за взаимодействие между посетителя и творбата. Пространството има за цел да насочи вниманието на зрителя-участник върху въпроса как комуникираме в ежедневието си и колко важни..

публикувано на 20.05.24 в 13:03

"Да поЧетем" на 24 май на пл. "Славейков"

За четвърта поредна година, на 24 май, на столичния пл. „Славейков“ ще се проведе фестивала „Да поЧетем“. Присъстващите ще могат да четат, да слушат, да говорят и да опознаят литературата, книгите, площада и творците, свързани с него. Пред Радио София Яна Стефанова, която е част от организаторите на събитието сподели, че пл. „Славейков“ е..

публикувано на 20.05.24 в 12:14

Размяна на книги по случай 24 май

По случай 24 май, Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост предстоят редица инициативи. Една от тях е "Размяна на книги" в Банската градина в кв. Лозенец. По темата говори Иван Начев от НЧ "Мечталище 2024". Той призова всеки, който желае, да донесе нова или добре запазена книга и да си избере съответно друго заглавие...

публикувано на 20.05.24 в 12:14

Нов метод за избора в кариерното ориентиране – чрез игра

Един от най-важните компоненти на образованието в 21 век е как да се ориентираме кариерно. През годините се появяват много възможности, които да улеснят учениците, а и не само тях, в по-лесния избор за бъдеща професия. Елица Костова е създател на първата българска авторска игра за кариерно ориентиране и умения за успех. Пред Радио София тя..

публикувано на 20.05.24 в 10:09