Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Хаджииванова: До 2035 г. се очаква да има 1 млрд. дигитални номади

България може да стане една от най-атрактивните дестинации по света за дигиталните номади

Възможността да работим отвсякъде става катализатор на промени в държавни политики и установени работни практики, размествайки пластовете в световен мащаб. България може да стане една от най-атрактивните дестинации по света за дигиталните номади.

“В световен мащаб се задава една огромна тенденция. До 2035 г. се очаква 1 млрд. да бъдат дигиталните номади”, казва психологът Милена Хаджииванова, организатор на grow Remotes Summit - дигитална конференция, посветена на дигиталното номадство, която ще се проведе на 23 април.

По думите ѝ под дигитални номади преди се е разбирало хора, които живеят по няколко месеца на определено място, след което се местят, работят и са основно в ИТ бранша.

Благодарение на пандемията обаче се оказва, че много бизнеси могат така да структурират дейността си, че да работят дистанционно и понятието дигитални номади вече придобива друго измерение - това са хората, които могат да договорят с компаниите си такива политики, че да работят от различни места.

По думите на Хаджииванова, след пандемията всички бизнеси ще излязат променени, защото няма как да се върне предишното битуване.

“За бизнеса ще има сериозни промени и това, което е най-важно, е да бъде адаптивен, да може да се огледа и да види каква е реалната ситуация, и да се мисли навреме за разумни политики в тази ситуация. Това касае туризма, образованието и др.”, казва тя.  

Според нея бизнесът в страната е гъвкав в голямата си част и вече се пишат нови корпоративни правила, свързани с дистанционната работа - колко често да се идва в офиса и кой да работи от вкъщи, как да се отчита работата и пр.

Страната ни е на 62-ро място в Digital Nomad Index - стандартизиран лист, в който са обявени в световен мащаб държавите, спрямо това колко са атрактивни за дигиталните номади.

Основната причина да сме на това незавидно място е липсата на държавна политика. Има държави, които са напред в мисленето си и вече издават специална Digital Nomad виза, има създаден специален ПР и маркетинг, който да ги популяризира сред тези среди, като целта е да използват този тренд и да го обърнат в своя полза.

Чуйте какво още казва Милена Хаджииванова в разговора на Катя Василева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читателят не се дистанцира, а съпреживява

Пламен Тотев за романа "Арката на лястовицата"  на датската писателка  Сисел -Йо  Гейсен  ( изд . „ Персей “ ) , който „Уолстрийт Джърнъл“  нарежда сред  „10-те най-добри мистерии  на годината “: "Авторката е биолог, но по ген и талант е най-вече писател. С това постига световна известност. Тя има по-различен поглед за нещата, познава..

публикувано на 19.05.24 в 09:46

Историята оживява: Колоездене България от XIX-и век до днес

България се радва на сериозни традиции в колоезденето. И заедно с моите гости, ще ви разкажем подробностите.  Гостите са Драгомир Кузов - председател на Българска федерация Колоездене, основател и изпълнителен директор на българската компания за производство на велосипеди DRAG и Веселин Стоилов “Спиро” - продуктов мениджър в DRAG и бакалавър по..

публикувано на 18.05.24 в 16:00

Софийски разкази - Българският исторически комикс

Д-р Александър Въчков за Национална изложба на българския исторически комикс: " Таблата са около 170 на брой. Бях изненадан какви неща притежавам. Непрестанно сканиране на нови комикси. Резултатът може да се види на 2 етаж. Издирихме около 110 иммена, но не всички имаха добро качество. Историческият комикс е сред най-застъпения вид...

публикувано на 18.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Димитър Шишманов

Синът на проф. Иван Шишманов се венчава за по-възрастна с 23 години дама Синът на проф. Иван Шишманов, писателят и дипломат Димитър Шишманов, се залюбва със семейна приятелка на родителите си - съпругата на генерал Сава Савов Пенелопе Калъпова. Току-що завърналият се от следването си в Женева младеж е на годините на най-големия от тримата ѝ..

публикувано на 18.05.24 в 14:00
Гергана Богданова и Йоана Лазаро

Читалището - отворена общност за младите хора

Гергана Богданова и Йоана Лазаро за пролетното почистване на Народно читалище "Христо Смирненски": "Нашето читалище е стара институция. Но в динамичното време вникваме в нуждите на хората в сегашно време - консуматорското общество, в което всеки има всичко и в излишък. Затова се надяваме всеки да донесе това, което му е излишно - книги, цветя, посуда..

публикувано на 18.05.24 в 11:47
Пролет в КвАртал

София има своя стар град

"Пролет в КвАртал" с един от организаторите му, Мартина Стефанова: "Фестивалът е наесен около Деня на София, но не е достатъчно. Затова започнахме с други по-малки събития, за пръв път правим "Пролет в КвАртал". Зимата направихме и видима Коледа тук.  Чудесна програма с локации, турове, София има своя стар град и с тези събития продължаваме да го..

публикувано на 18.05.24 в 10:43

Децата четат разнообразни неща

"Книговище стимулира детското четене и критично мислене. Цял месец над 3500 деца се включиха в това. Децата искат да четат! това е само малка част от тези, които се включват през цялата година. Децата имат възможност да се запознаят с един достъпен език. Щастливи сме, че ще участват едни сладури с рап-песен "Яко е да знаеш". Колкото повече днешните..

публикувано на 18.05.24 в 10:28