Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В „Кенилуърт“ Уолтър Скот въвлича в епохата на Тюдорите и кралица Елизабет I

На българския книжен пазар, с логото на издателство “Егмонт” вече може да бъде намерена книгата „Кенилуърт“ на Уолтър Скот, един от майсторите на историческия роман, който представя дворцови интриги и борби за влияние по време на най-славния период от управлението на Тюдорите, владичеството на кралица Елизабет Първа.

Романът носи заглавието на любимия замък на Елизабет I на нейния любимец граф Лестър.Тази година се навършват 250 години от рождението на сър Уолтър Скот, един страничен повод за публикуването на новото издание на “Кенилуърт”.

“Държах да преиздадат тази книга е заради моето лично пристрастие към тази книга и към Уолтър Скот, към романтизма - един прекрасен период към хората се връщат отново и отново, защото имат нужда от красота, от романтика, от драма, красива приказка и от емоция повече от всякога”, казва Божана Джанабетска.

Друга причина да се обърнат отново към Уолтър Скот е епохата, която е тема и фон на драматичните събития в романа “Кенилуърт”, както и обаятелният образ на Тюдорите, които са обект на драматизации, екранизации и всякакви литературни преработки.

Чуйте целия разговор на Катя Василева в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БАЕ: Част от новите текстове в Закона за движение по пътищата внасят хаос

От 7 септември влязоха в сила новите изменения в Закона за движение по пътищата, които на практика засягат всички участници в движението. И макар да бяха обсъждани, критикувани, някои предложения да бяха отразени в законовите текстове, отново се оказа, че има непрецизирани изисквания. Със становище, в което изразява сериозните си..

публикувано на 22.09.25 в 16:45

Подпомагат българи зад граница, които решат да се върнат и работят в България

Агенцията по заетостта започна да приема документи по проекта "Избирам България" , който цели стимулиране на трайното установяване в България на българи, живеещи в чужбина. С мярката ще се предоставя финансова помощ на хората, които искат да живеят и работят трайно в България, включително за преместване на покъщнина, както и добавка за..

публикувано на 22.09.25 в 15:05

Десетки видяха трамваите отблизо, не само като пътници

Продължава Денят на отворените врати в депо "Трамкар". По повод Седмицата на мобилността и Деня на независимостта на България от 10 ч. днес вратите са отворени за десетки любопитни малки и големи любители на електрическия транспорт по релси.

публикувано на 22.09.25 в 14:55

"Цирколюция! Мини Арт Фест" ще завръща с ново издание в началото на октомври

Най-големият в България международен фестивал за съвременен и социален цирк "Цирколюция! Мини Арт Фест" ще се проведе от 2 до 5 октомври 2025 г. в РЦСИ "Топлоцентрала". Организаторите от Mini Art Foundation са предвидили безплатни спектакли и работилници. Ще има цирково изкуство и музиката, както и представления на международно признати артисти..

публикувано на 22.09.25 в 14:48

За трета година в София ще се състои благотворителното издание на спектакъла "За любовта..."

За трета поредна година в София ще се състои специално благотворително издание на спектакъла "За любовта...", посветено на каузата в подкрепа на Дома за ветерани на културата и изкуствата в квартал "Захарна фабрика". Събитието ще се състои 3 ноември, съобщават организаторите. На сцената ще излязат едни от най-обичаните български актьори – Александра..

публикувано на 22.09.25 в 13:55

Ограничен е пожарът в Пернишко

Ограничен е пожарът над брезнишкото село Горни Романци, съобщи директорът на Държавно горско стопанство - Брезник Юлий Сираков.  Няма опасност за населението. Още снощи е направена просека и разрастването на огъня към селото е спряно.  Обхванатата от пожара площ е около 650 дка, 120 от които са държавни горски територии - бял и черен бор и около 520..

публикувано на 22.09.25 в 13:23

“Каквото направи дядо, все е хубаво“ – сНЕЖНА комедия за любовта

В рамките на Датското председателство на Европейския съюз през 2025 г. и по повод 220-годишнината от рождението на датския писател Ханс Кристиан Андерсен, Посолство на Дания в България кани любителите на театъра на спектакъла “Каквото направи дядо, все е хубаво“ по едноименното произведение на Х. К. Андерсен. Представлението е част от програмата за..

публикувано на 22.09.25 в 12:08