Департамент „Политически науки“ на Нов български университет организира онлайн конференция на тема „Избори и след изборите накъде?“ на 22 април, 2021 г. от 14 часа.
Събитието е част от поредицата дискусии, посветени на парламентарните избори в България, организирани през последния месец в университета, съобщи пред Радио София гл. ас. д-р Ирена Тодорова от НБУ.
Темите, които ще бъдат поставени в рамките на конференцията, обхващат широк кръг от проблемни полета, които пряко засягат качеството на демокрацията и изборния процес в България. Целта е академично да бъдат разисквани процесите и да се разгърнат сценариите за развитие на страната.
„Ръководени сме от едно и също усещане за влошаване на демократичните устои. Това е следствие не само на управленията, но и от липсата на траен ангажимент на избирателя с политическия процес - той не бива да се изчерпва само с акта на гласуване с бюлетина или участието в протест на“, отбеляза д-р Тодорова.
Това ще обяснят и експертите на конференцията – на младите хора (студентите), но и на всички други хора.
„Свръхемоционалните политически решения дават не особено добри резултати за самата демокрация. Това пролича в разпарчетосания нов парламент. В момента изглежда гражданинът събуди интереса си към политиката, защото тя заприлича на шоу, на своеобразен театър. Време е да извадим политиката от нейния негативен прочит. Именно управляващите трябва да вдъхват надежда у хората“, подчерта Ирена Тодорова, която ще е сред водещите и лекторите на конференцията.
„След изборите трябва да се следват известните процедури за съставяне на кабинет. Това не е рулетка, а законодателно определена процедура“, категоричен е гл. ас. д-р Любомир Стефанов, който също ще участва в конференцията, организирана от НБУ. Има 3 седмици за крайния срок, в който да се състави правителство, което да събере и парламентарна подкрепа.
Възможно е на базата на принципи и договорености (не договорки), на базата на управленска програма да се сформира министерски съвет, допълни д-р Стефанов.
По думите му на последните избори на 4 април българинът гласува емоционално и носталгично, невинаги с достатъчно информация, но и прагматично.
Когато възможностите за гласуване са цяла палитра, а не се свеждат до физическо присъствие в секцията, ще можем да видим доколко българинът се интересува или неглижира правото да избира. Тогава със сигурност можем да кажем дали определена избирателна активност е ниска. Опашките за гласуване в чужбина не са знак за повишена активност. Можеха да бъдат, ако избирателните секции не бяха достатъчен брой.
С Ирена Тодорова и Любомир Стефанов разговаря Лъчезар Христов.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..