Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсят се идеи на деца и младежи за промяна на средата за игра и спорт в София и в страната



Всички ние искаме дацата да играят повече навън, а днес те повече от всякога прекарват  голяма част от времето си пред компютъра.
Невъзможността да се поддържа и да се изгради нова структура за игра и спорт е много сериозно предизвикателство. 
Това каза Мая Цанева от сдружение “Безопасни детски площадки”.

Сдружение "Безопасни детски площадки" търси конкретни идеи и инициативи на деца и младежи от 10 до 18 години за промяна на средата за игра и спорт в София.

“Важно е бизнесът и гражданите да се обединим, да си подадем ръка, за да могат местата на които децата ни спортуват и играят да изглеждат по-добре.” – каза още тя. 

В партньорство с район Слатина в столицата се асъществява проекта “Аз съм промяната”.
Могат да бъдат предлагани всякакви идеи за промяна на площадката за игра в квартала, на спортното иггрище или на училищния двое - от почистване на игрището за баскетбол или футбол през засаждане на цветя,  лек ремонт или тематични графити.

Ще бъдат подкрепени идеите и доброволческите акции, които са най-интересни и възможни за реализиране, като бъде осигурено съдействие от съответния район и евентуално от страна на подходящ бизнес партньор.

Условието е идеята да бъде представена под формата на текст, снимки или видео, от дете или деца на възраст от 10 до 18 години. 

Срокът за изпращане е до 3 май понеделник) включително на адрес safeplaygrounds.sofia@gmail.com. Най-добрите три проекта ще получат и предметни награди, осигурени от издателство Мармот, като активните родители също ще бъдат отличени.

Инициативата сe финансира по програмата "Кризата като възможност" на Столичната община, като Радио София е един от основните медийни партньори.

Повече за проекта чуйте в иннтервюто на Лили Големинова с Мая Цанева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.10.25: Бюджет 2026 – прогнози и очаквания

Във вторник, темите от деня в предаването "Форум“, коментира Милен Керемедчиев - дипломат, бивш заместник-министър на икономиката и на външните работи. Заедно с водещия Лъчезар Христов, се спряха на следните теми: - Бюджет 2026 – прогнозите и очакванията - Провалената среща Тръмп-Путин в Будапеща - Американските санкции над "Лукойл" и "Роснефт" -..

публикувано на 28.10.25 в 18:41

Приемната грижа лекува "счупеното" детство

Половината приемни деца са ставали обект на клюки в квартала, а 57% от приемните деца са третирани като "различни" в училище. Това сочат данните на Националната асоциация за приемна грижа, която проведе първото по рода си национално непредставително проучване за отношението към децата в приемна грижа през погледа на техните приемни родители...

публикувано на 28.10.25 в 17:25
Або представи новата си книга

Романът "Неадекватните" на Або - призив за размисъл и действие в образователната система

Або е писател, редактор и преводач, живял на четири континента, в много градове, учил и преподавал във Великобритания. След престой в Перу като студент, той пише дебютния си пътепис “Поводи за връщане“. Освен това, превежда произведения на световни автори като Джордж Оруел и Брайън Кокс, като така допринася за диалога между културите. Неговата..

публикувано на 28.10.25 в 17:07

Една четвърт от българите успяват да спестяват

Една четвърт (25%) от българите спестяват, като за една година броят на спестяващите граждани се е увеличил с над 170 хил. души – това показва проучване на "Тренд" за навиците ни на спестяване, по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика. Най-много спестяваме за спешни случаи и инциденти - 64% от запитаните са отговорили така. Близо..

публикувано на 28.10.25 в 16:12
Зорница Христова - писател и организатор

Първо издание на "Философски закуски за възрастни" ще се проведе във Френския културен институт

Първо издание на инициативата Философска закуска за възрастни, на тема "Страхът на родителите "  ще се проведе на 30-ти октомври във Френския културен институт. Френската поредица “Философски закуски“ е на детската писателка Брижит Лабе и двама преподаватели в Сорбоната. Т я е предназначена за деца в начална училищна и..

публикувано на 28.10.25 в 15:47

Павлина Илиева: Заради спрените екскурзии до Русия, загубите за бранша ще бъдат сериозни

Европейските санкции срещу Русия и Беларус достигнаха организирания туризъм. С 19-ия пакет от ограничителни мерки, ЕС наложи пълна забрана на туроператорите да предоставят всякакви търговски услуги за пътувания до тези две страни. Това включва не само пакети, но и спомагателни услуги като визова помощ или продажба на билети, а наказанията за..

публикувано на 28.10.25 в 15:16
Емилия Донкова и кметът на Район

В премиерна прожекция ще бъде показан филмът "Хазарт" от поредицата "В капана на зависимостта"

Днес ще бъде показан третият филм от късометражната поредица "В капана на зависимостта". След филмите "Дрога" и "Агресия", посветени на превенцията и противодействието на значими социални проблеми, с премиерна прожекция в Сити Марк Арт Център ще можем да видим филма "Хазарт". Филмовият проект е част от инициативите на МКБППМН-СО Район..

публикувано на 28.10.25 в 14:28