Възможностите за наемане на превозно средство се обогатяват все повече в българската столица. След електромобили, тротинетки и велосипеди под наем, по софийските улици вече се движат и 60 бензинови и електрически скутери - иновативен модел в бизнеса в сферата на споделената градска мобилност.
Принципът на работа е подобен да другите модели – чрез мобилно приложение. Таксата е за време.
Необходимо е само да имате шофьорска книжка категория „В“ и да си създадете профил в системата.
Скутерите возят софиянци от есента на 2019 година, разказа пред Радио София предприемачът Красимир Димитров.
„Като софиянец виждам и недостатъците, и възможностите на града. Този начин на придвижване намалява трафика, задръстванията, дава повече свобода и независимост.“
Засега скутери има в кварталите "Красна поляна", "Борово", "Белите брези", "Люлин", "Младост", Студентски град", както и по линиите на метрото.
Повечето хора, които ползват сравнително новата услуга са между 18 и 30 години.
В градове като Париж, Мадрид и Лондон този начин на придвижване много активно се използва. Там се движат десетки хиляди скутери. Просто пренесохме бизнес модела в България, допълва Димитров.
За него това обаче е и кауза, начин да се допринесе за по-чист въздух.
Освен това по време на пандемията от Shareascoot бяха предоставили скутери за доставка на храни.
Макар и със закъснение този аспект на градската култура става популярна и предпочитана и у нас. Предимството е очевидно – на две колела стигаме по-бързо и по-забавно.
Чуйте повече от разговора на Катя Василева с Красимир Димитров.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..