Центърът на София е приятен район с много исторически забележителности и своя атмосфера. В него са влюбени не само старите софиянци, които имат спомени, но и младите хора.
Сътрудничеството и общата работа между граждански организации и администрацията на столичния район „Оборище“ ще направят локацията още по-облагородено, артистично и предпочитано за културни събития и почивка.
„В момента преглеждаме всички сгради - паметници на културата, в тази част на София. Правим предписания към собствениците за съхранението на тези здания. Работи се върху 3D визуализация на старата визия на ул. „Търговска“.
Подпомагаме и инициативата „КвАРТал“, чиито активисти организират няколко хубави събития през годината“, увери пред Радио София Надежда Бобчева, зам.-кмет на „Оборище“.
Надежда Бобчева - зам.-кмет на „Оборище“, и арх. Емилия Манева
Наистина този район е наситен със сгради, които са паметници на културата. На някои от тях обаче статутът им е свален, отбеляза арх. Емилия Манева в изнесеното студио на Радио София. Запазването на облика на квартала минава през възстановяването на този статут.
Когато сградата има местно значение, трябва да бъде запазена фасадата. При обявено национално значение, се запазва и функцията.
Един от начините за съхранение или реставриране на по-старите здания е като се намери подходящ инвеститор.
Чуйте и как Люба Христова е харесала мястото в този квартал – „за душата“, и основава SOHO, домакин на мобилното студио на Радио София.
Според нея районът може да стане софийският „Капана“. За разлика от известния пловдивски квартал, тук нещата се случват естествено и органично.
Сградата на площад „Бански“ е сред най-магическите места на София, не скри субективното си усещане Ерина Кръстева от Регионалния исторически музей, който вече 5 години се помещава в бившата Централна минерална баня.
„Щастливи сме, че можем да се развиваме тук, да организираме събития, да радваме софиянци.“
Кръстева съобщи, че днес в РИМ-София се открива интригуваща изложба на художника Велизар Димитров със снимки от Европа, правени през последните 20 години.
Експозицията „Европа - дигитални трансформации“ се реализира в галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика, филиал на музея. Откриването е този следобед, изложбата ще бъде достъпна за разглеждане всеки ден от 30 април до 13 юни от 10 до 18 ч., с изключение на Великден, 2 май.
Разговорите води Божидар Янев.
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..
"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..
На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната комисия за анализ на количествата и цените на потребяваната електрическа енергия от Столичната община..