Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По проект за 13 месеца

Ученици от 5 града опознаха принципите и отговорността на добрите журналисти

| обновено на 29.04.21 в 16:34
Снимка: ДООНБ

Ученици, преподаватели и журналисти от Варна, Велико Търново, Карнобат, Монтана и Пловдив работиха заедно в продължение на година за подобряване на демократичната култура и гражданската осведоменост на местно и регионално ниво.

Гимназистите имаха възможността да работят с журналисти от местните и регионални медии, получиха ценни съвети и знания за медийния свят.

Дейностите бяха по проект, изпълняван от Дружеството за ООН в България и Фондация „За ново партньорство в журналистиката“ с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.

Идеята е отпреди 2 години, разказа пред Радио София Илина Мутафчиева, ръководител на проект „Млади репортери за местна демокрация“.

Решили, че ще е добре в училище да направят възстановка на една редакция на вестник – символ на демокрацията и свободата на словото, и учениците да пишат.

Първоначалното намерение било да участват млади хора от 3 града, но проектът бил харесан и се включили от още два.

„Основната цел беше – от една страна – да провокираме взаимоотношенията между учители, ученици и местна медия. От друга страна, искахме да покажем на младежите, че могат и трябва да бъдат по-критични към медиите. Провокирахме ги да отразяват дейността на съответните общински съвети по теми на младите хора. Така видяха колко е трудно, когато имат отговорността те да пишат журналистически текстове. Но все пак не е невъзможно, в ХХІ век…“, допълни Мутафчиева.

По думите й, учениците са разбрали колко трябва да си внимателен, когато влияеш, дори да става дума за статус в социалните мрежи. Говорили са за принципите на журналистиката, за качествените и жълтите медии, за способността да се разпознава достоверната информация, за авторските права.

В рамките на проекта е създаден и Наръчник за млади репортери, който ще бъде разпространен сред над 100 учебни заведения в страната, където учениците ще имат възможност да се ориентират по пътя на етичната журналистика. Ще бъде наличен и на сайта на дружеството.

Чуйте разговора на Елена Пъневска с Илина Мутафчиева, както и ученичката от Велико Търново Картин Чавдарова, която участва в проекта.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите: "Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с..

публикувано на 12.05.24 в 11:44

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45