Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Рио Трио от... Тексас

Сара Джейн Херджис от Rio Trio
Снимка: архив Сара Джейн Херджис

Както вече стана дума в предния текст за босата в Близкия Изток, към темата за влиянието на бразилската музика от средата на миналия век върху музиката от 20-и и 21-и век, винаги може да се добави нещо ново. В случая става дума за едно трио от Тексас, чието име не е само за благозвучие кратко и внушаващо: „Рио трио“ (да не се бъркат с "Трио Рио" или с "Ел Рио трио"). Отпечатъкът, който оставят върху класики на Жобим няма нищо общо с карикатурната каубойска представа за Тексас. Още с началната „Footprints“ на Уейн Шортър, ни е подсказано какво да очакваме в дуетите флейта-бонгоси плюс ритъмът на китарата и хармониите със саксофона. Но не очаквайте и  някакъв далечен отглас на босите, изсвирени от флейтата на Хърби Мен в зората на новата вълна. Не е нито смуути джаз, нито крайбрежен ембиънт.

Лекотата на фразирането на флейтистката Сара Джейн Херджис може да достига до неподозирани дълбини (финалът на „Black Orpheus“). Китарата на Стив Хескин – автор на единствената непозната пиеса в албума, „Lucky Southern“ е в повечето случаи акомпаниращ инструмент на неомръзващата флейта, но също има своите, макар и по-редки, моменти на слава (интрото на „Black Orpheus“). За перкусиите и бонгосите на Ей Джи Монтроуз, може смело да дадем сходна оценка, като за флейтата – интимни и споделящи, нюансирани и динамични. Подборката на репертоара включва и други джаз- и боса-стандарти, разхвърляни уж небрежно, но с умението и щедростта на майстор на паея, който знае колко трябва да е шафрана.

Удоволствието идва именно от съчетанието на разточителното „My Favorite Things“ с предходното, почти фругално „Nature Boy“. Жаждата ни за още, и не само от същото, ни води до второто „Agua De Beber“ (програмирано в предаването ни) и заключителното „Wave“, гаранция за безметежност поне в следващите няколко часа. Винаги е приятно да те изненада нещо непознато, което да представи неповторимо нещо познато. Мисля, че „Рио трио“ развиват това умение - не само концептуално и технически, но и „тялом и духом“, стандарт, който може би ще открием в някой от следващите им албуми – дано да има такива. Нищо, че заглавие като „Straight to the Top“ не дава кой знае какви индикации за подобни намерения, но ще се радвам да греша.

Премиерата на албума, разбира се е в следващия "Слънчев джаз+" само тук, по Радио София на 14 май - петък от 23 ч. с повторение на 15 май, събота от 6 сутринта.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Моцарт с Красимира Стоянова, Павел Балев и Радиосимфониците

Концертна премиера на новия албум "Моцарт - Стоянова" ще представи Симфоничният оркестър на БНР под диригентството на маестро  Павел Балев  на 5 декември, петък, от 19.00 ч. в зала "България". Световноизвестната оперна прима  Красимира Стоянова  ще представи избрани арии от новия си албум, записан с Радиосимфониците и издаден от БНР. Програмата на..

публикувано на 26.11.25 в 09:05

Музиката на различните общности в България в концерта на Оркестъра за народна музика на БНР

"На една длан под едно слънце" е най-новият концертен проект на Оркестъра за народна музика на БНР, който ще събере на една сцена представители на различни общности, живеещи заедно по българските земи, на 27 ноември, четвъртък,  от 19:00 ч. в Първо студио на Радиото. България, кръстопът между Изтока и Запада, винаги е била пространство на движение,..

публикувано на 25.11.25 в 08:26

Трето издание на Международния фестивал за експериментална музика Sofia Experimental

От 5 до 9 ноември София е домакин на третото издание на Sofia Experimental – фестивал за иновативни музикални практики, нови инструменти и смели артистични експерименти.  Над 20 артисти от България, Германия, Италия, Нидерландия, Франция и Чехия ще изнесат поредица от концерти, лекции, презентации и музикални работилници в петте фестивални дни...

публикувано на 06.11.25 в 11:52

Софийската опера представя прочутия мюзикъл “Звукът на музиката“

На 31 октомври от 19.00 часа и на 1 ноември от 14.00 и 19.00 часа Софийската опера ще представи мюзикълът "Звукът на музиката".  "Звукът на музиката" е един от най-награждаваните мюзикъли, разказващ увлекателната история на певците от семейство Трап. Пресъздаденият от творческото вдъхновение на Ричард Роджърс и Оскар Хамърстайн II семеен разказ се..

публикувано на 30.10.25 в 16:46

"Петя и вълкът" в Първо студио на БНР

"Как звучи приказката" ще покаже  Симфоничният оркестър на БНР на  5 ноември, сряда, от 19.00 ч. в Първо студио на Радиото. Под палката на главния диригент Константин Илиевски Радиосимфониците ще заведат децата на чаканото музикално пътешествие с "Петя и вълкът" от Сергей Прокофиев. Приказката разказва за Петя, който тръгва на смело пътешествие, за да..

публикувано на 28.10.25 в 09:48

Шест музикални вечери с "Пиано екстраваганца 2025"

На 21 октомври в София започна 15-ото издание на фестивала "Пиано Екстраваганца".  Серията от шест събития, от 21 октомври до 12 ноември, е част от Културния календар на Столична община.   В рамките на фестивалната програма публиката ще може да се наслади на изкуството на изключителни артисти като Aнтонио ди Кристофано от Италия; знаменития..

публикувано на 24.10.25 в 12:55

Детският хор на БНР отбелязва 65 години от създаването си концерт в НДК

Истинска "Фиеста" подготвят Венеция Караманова и малките певци от Детския хор на БНР на 23 октомври, от 19.30 часа, в зала 3 на НДК, за да отбележат 65-годишнината от създаването на един от най-забележителните български хорови състави.  Наследството, оставено от основателя акад. Христо Недялков, се пази с особено внимание, матрицата е отлична и тя няма..

публикувано на 22.10.25 в 13:48