Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Каравасилев:

Българските учени в областта на космическите изследвания работят по световни проекти

Никола Каравасилев
Снимка: Ани Петрова

Никола Каравасилев е един от най- успешните млади учители по физика и астрономия в България.

Ръководи и олимпийските отбори по астрофизика, физика и астрономия. Негови ученици завоюваха над 40 медала.

В интервю за Радио София той посочи малко известни факти за приноса на България в завладяването на Космоса. 

"Нашата страна е заемала изключително достойно място в изучаването и овладяването на космоса. Ние сме шестата страна която изпраща там свой космонавт", каза Каравасилев.

На 10 април 1979 година се осъществява полетът на първия български космонавт Георги Иванов на борда на космическия кораб „Союз.“

По това време България е имала доста развита космическа програма. 

"Произвеждали сме ракети, които са летели в орбита и до други планети, произвеждали сме космически храни, по програмата „България 1300“. Още през 1972 година сме имали прибор за изследване на космическа плазма, пак по същата програма", посочва още Никола Каравасилев.

Тези факти изкачват България до осемнадесето място в света, като държава със собствена апаратура, която провежда самостоятелни експерименти в космоса.

„В България природоматематическите дисциплини през 20-ти век  имат една доста широка база и доста добра традиция на развитие“ – допълни Никола Каравасилев.

"Макар и днес да заемаме по-скромно място в областта на технологиите, но в областта на космическите изследвания както и в областта на астрономията имаме изключително сериозни учени, които работят по световни проекти" – каза още той.

Според младият учен несъмнено съществува вода в космоса. Дали тя може да пренася живот от една планета към друга е една от теориите. Каравасилев поясни,че това ще бъде тема на негова предстояща лекция в неделя, 16 май.

Чуйте още подробности в  интервюто на Данаил Конов с Никола Каравасилев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите: "Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с..

публикувано на 12.05.24 в 11:44

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45