Започва красиво видимо подреждане в почти права линия на Венера, Меркурий и Марс, заедно с тънкия сърп на младата Луна (на 15 и 16 май). Явлението ще се вижда ниско над хоризонта в посока запад - северозапад. За района на София най-подходящо за наблюдение е около 21:40 часа на 14 май.
За учените Парадът на планетите няма да донесе някакви нови знания, но явлението е красиво и атрактивно за любителите астрономи, както за широк кръг любознателни хора, коментира пред Радио София Пенчо Маркишки. Той е астрофизик от катедра Астрономия на Физически факултет към Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ и автор на „Гид на любителя астроном“.
Той посъветва всеки, който проявява интерес към явлението, след залез слънце да бъде под открито небе без близки сгради, дървета или планински възвишения.
Маркишки отбеляза, ако забележим „влакче“ от движещи се светлинни обекти в небето, да не бързаме да се хвалим, че сме заснели НЛО, защото това са сателити, изстреляни от компанията на Илон Мъск.
Не всички гледат с добро око на проекта на Мъск, целящ да осигури интернет покритие на цялата планета, защото за бизнеса се посяга на общочовешки ресурс, без правен регламент, допълни астрофизикът.
В безплатния „Гид на любителя астроном“ може да се видят всички по-интересни небесни явления, които се очакват до края на годината – лунни и слънчеви затъмнения, метеорните потоци, планетни конфигурации и други.
На Софийския фестивал на науката (15 и 16 май) в София Тех Парк Пенчо Маркишки ще изнесе лекция за кометите.
Чуйте разговора с него на Ива Дойчинова.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..