52-рият Международен фестивал „Софийски музикални седмици” ще бъде официално открит тази събота (22 май) от 19 ч. в зала „България” с всички представителни състави на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” (НМА), по случай 100-годишнината от основаването на висшето учебно заведение.
Съорганизатори са Столичната община, Министерството на културата и Софийската филхармония.
В програмата са заложени повече от 50 прояви с над 400 участници от 13 държави. Поканени са артисти от Австрия, Босна и Херцеговина, Бразилия, Германия, Италия, Република Северна Македония, Полша, Русия, САЩ, Унгария, Финландия, Франция и Южна Корея.
Събитието ще продължи 6 седмици. Както и в други издания, в репертоарните акценти са бележити годишнини, отбеляза пред Радио София Момчил Георгиев, артистичен директор на фестивала - на Петко Стайнов, на НМА, Лили Атанасова, Астор Пиацола, Емил Караманов, Камий Сен Санс, Александър Шурбанов, Георги Костов, Михаил Пеков, Велислав Заимов и Ростислав Йовчев.
За пръв път ще бъдат представени 5 корейски композитори. Някои от участниците ще се включат във фестивала с виртуален мост.
Предвиден е съвсем нов цикъл - „Потомци-следовници”, в който ще се представят музиканти като Абисал Гергиев, Ангел Заберски-син, Атанас Кръстев, Борис Петров, Василена Серафимова, Виктор Теодосиев, Виктория Василенко, Евелин Березовски, Заурбек Гугкаев, Зорница Иларионова, Любомир Денев-син, Радосвет Кукудов, Румен Бояджиев-син, Христо Павлов и др.
Майсторски класове и семинари ще имат Людмил Ангелов, Сузана Клинчарова, Валентин Пейчинов и Даниела Йолкичева. Лекции ще изнесат Албена Врачанска, Хари Коуел и Балаж Бьорьоц.
Сред най-любопитните акценти е и Десетата симфония на Бетовен, оформена от английски композитор по намерените чернови на гениалния немски класик.
Повече за фестивалната програма може да научите от разговора на Лили Големинова с Момчил Георгиев.
52-рият фестивал е под патронажа на президента на Република България г-н Румен Радев и е част от Календара на културните събития на Столичната община.
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..