Сред българите няма увеличаване приемането на хората с хомосексуална ориентация, отбеляза в студиото на Радио София Радослав Стоянов, експерт програмни комуникации в Българския хелзинкски комитет (БХК), по повод 17 май - Световния ден срещу хомофобията и трансфобията.
Въпреки това той цитира изследвания, според които голяма част от попитаните са заявили отрицателно отношение към престъпленията, в чиято основа са сексуалната ориентация или половата идентичност.
„България се е постарала да направи минималното, което се изисква по отношение на хората от ЛГБТИ общността (лесбийки, гейове, бисексуални, трансджендър и интерсексуални – бел.ред.). През 2204 г. е приет Закон за защита от дискриминация. Извън това държавата не прави нужното да узакони семейни връзки на такива хора.“
По думите на Стоянов активността на националистически привърженици се засили покрай мигрантската вълна. Тогава стана по-осезаема и реториката срещу различните. Работи се с и върху абстрактни понятия. Обществото се поляризира по тези въпроси.
„Увеличава се дързостта на публичното говорене. Нагласите срещу ЛГБТИ все повече прониква в държавните институции“, допълни Радослав Стоянов. Според него за влошаване на отношението към ЛГТБИ роля има както продължаващата пропаганда след Истанбулската конвенция, така и участието на националисти в управлението на България.
В разговора ще чуете повече по темата, както и за доклада на БХК за състоянието на правата на човека в България през 2020 г.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..