Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диляна Димитрова - създателката на място само за култура

Диляна Димитрова
Снимка: ploshtadslaveikov.com
“Интересът към медиите и особено към онлайн журналистиката е такъв, че много трудно можеш да предвидиш, че нещо ще се чете. Колкото и хубаво да е написано, колкото и да е добър авторът”, казва Диляна Димитрова - дамата, която стои зад сайта “Площад Славейков”, който на 24 май става на 7 години.

Въпреки това, понякога предварително знае, че една тема ще бъде интересна за читателите, защото е тема в развитие. Такива са например темите, свързани с cancel - културата, за културните и политическите движения, които започнаха в САЩ, както и темите за правата и за расизма. 

Идеята за създаването на медията тръгва от успешен блог на Диляна Димитрова, който носи името “Площад Славейков”. С увеличаването на читателския интерес и нарастването на аудиторията, той се разраства до сайт с ежедневна посещаемост от порядъка на 30 хил. души, а Фейсбук страницата на сайта се радва на интереса на 60 хил. души.

В началото сайтът тръгва като място само за култура. Слоганът на сайта е “Зона, свободна от чалга”, както и място, на което не се публикуват текстове на автори, огласени като съпричастни към структурите на Държавна сигурност.

С течение на времето обаче на сайта се появяват и теми, свързани с политика и социални дейности. Това е така, защото културата е елемент от всяка част на обществото ни.

“Не можем да я отделим като просто събитие, а и самата тематика на едно произведение, например в театъра или литературата, как да я наречеш само културна, как да я отделиш от всичко останало”, пита тя и дава като пример последния роман на Захари Карабашлиев (“Опашката”), както и новия роман на Георги Господинов “Времеубежище”, в които се говори за политика.  

 Чуйте повече в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За доброто развитие на бранша е нужно всеки извършващ ремонт да има фирма

Националната агенция за приходите наблюдава хиляди майстори, извършващи домашни ремонти, дали отчитат коректно приходите си. Според НАП, майсторите, извършващи домашни ремонти, са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна/кредитна карта, ваучер и др. Анализ на риска от укриване на..

публикувано на 04.09.25 в 12:18

16 минути овации последваха филма "Смазващата машина" във Венеция

Кинофестивалът във Венеция е най-старият в Европа. Артистичният директор Алберто Барбера е подбрал най-добрите заглавия от цял свят, които да бъдат показани на 82-то издание на биеналето. Една от лентите, които киноведът Лазар Хрисимов препоръчва на зрителите в България, е филмът "Бугония" на режисьора Йоргос Лантимус ("Клети създания",..

публикувано на 04.09.25 в 11:09
Националите тренираха в оптимален състав вчера.

България започва световните квалификации срещу най-трудния съперник

Българският национален отбор по футбол започва изключитлено трудния си път към световното първенство в САЩ с историческа мач срещу Испания.  За първи път двете селекции ще премерят сили в квалификация, било то за европейско или Мондиал. Двубоят е от 21:45 часа днес на Националния стадион "Васил Левски" и ще бъде предаван в ефира на БНР. През 2025 г...

публикувано на 04.09.25 в 11:00

Доброволци и екип от администрацията облагородяват парковете в столичния район "Искър"

Доброволци и екип от администрацията облагородяват парковете в столичния район "Искър“. Пространството около 108-о училище, което ежедневно се изпълва с деца, ученици, жители и гости на квартала, както и с много стопани на домашни любимци, вече има нов вид. През уикенда доброволците почистиха отпадъците и гъстата растителност по цялата алея..

публикувано на 04.09.25 в 10:22

Комисия в СОС изслушва директора на "Столичен електротранспорт" за инцидента с трамвая

На извънредно заседание на Комисията по транспорт и пътна безопасност в СОС се очаква да бъде изслушан изпълнителният директор на "Столичен електротранспорт" заради инцидента с трамвая на кръстовището пред Румънското посолство. За БНР председателят на Постоянната комисия по транспорта към Столичната община Иван Таков коментира: "Имаме много..

публикувано на 04.09.25 в 08:16

Слънчево начало на деня, с вероятност за следобедни превалявания

Днес ще преобладава слънчево време, с разкъсана висока облачност. След обяд главно над Западна България ще се развива купеста облачност и ще има изолирани краткотрайни превалявания, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се ориентира от изток-североизток, ще е слаб, в Източна България и Дунавската равнина – умерен. Дневните температури ще се понижат и максималните..

публикувано на 04.09.25 в 06:35

Ще се превърне ли бившата мотописта "Витоша" в поредното застроено пространство в София?

Едно от емблематичните места в столицата - бившата мотописта "Витоша“ е изправена пред опасността да бъде поредното застроено пространство в града. Засега е отправено само писмено желание от страна на собственика на имота, но живеещите в близост граждани организираха подписка, внесени са и възражения по казуса. Според живеещите в близост,..

публикувано на 03.09.25 в 17:55