Денят на данъчна свобода през 2021 г. се пада на 20 май, което е най-късната дата за „данъчна“ свобода през последните над 10 години, съобщават с анализ от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Датата е изчислена на базата на прогнози за 12-те месеца.
Тази година за държавата работим близо 140 дни. Въпреки тежкия удар на пандемията, консолидираните приходи в бюджета се очаква да достигнат 47,6 млрд. лв. Тук се включва и ДДС, доходен, корпоративен данък, осигуровките – към НОИ, НЗОК, местните данъци и такси, обясни пред Радио София Петър Ганев, старши икономист в ИПИ.
Очакваният размер на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната за 2021 г. е 124,5 млрд. лв., което означава, че средно за един календарен ден българите ще изработват по 341 млн. лв. Ако приемем, че всичко изработено от началото на годината отива в държавата хазна, то ще ни трябват 140 дни да я попълним.
Често пъти капиталовите инвестиции на общините са със средства на европейския данъкоплатец, отбеляза още Ганев.
По думите му в периода на пандемия държавата е в своеобразен подем – най-видимо в социалните ограничения, които преживяхме, но също и в икономиката. Тази година е предвиден 5 млрд. лева дефицит и най-вероятно ще се стигне до нов дълг пред втората половина на годината.
Спрямо Европа България е по-скоро сред страните с ниски данъци.
Във възприятието на хората голямото облагане остава скрито, то е извършено преди да получим заплатата си. При пазаруване ДДС е в цената, обясни експертът. По-малките данъци (например местните) хората усещат като големи, защото ги вадят от джоба си целево.
Най-голяма част от парите от данъците отиват за социални услуги и цели - пенсии, обезщетения, както и за здравеопазване.
Чуйте целия разговор на Антония Каменичка с Петър Ганев.
Какви и колко данъци и осигуровки плащате на държавата може да изчислите тук.
Преди дни Българският институт за компютърни науки и изкуствен интелект (INSAIT) представи най-новата версия на своя генеративен езиков модел BgGPT 2.0. От утре (23 ноември 2024 г.), специално създаденият за българските потребители, държавни институции и бизнеса модел, ще бъде достъпен за всички граждани чрез чат платформата. По този начин..
Полицията в София е установила и задържала част от участниците в инциденти и нападения в столичен мол преди близо два месеца. Случаите са докладвани преди месеци и на прокуратурата. След публикуване на видеоматериалите, на които се вижда как млади мъже се държат агресивно и предизвикват безредици в търговски център, от МВР са установили част..
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..