Петима души, които обичат София и историята обединяват знанията и интересите си и са съставили сборник, чиято премиера от 18:30 ч. допълва днешния хубав празник.
„Бохемска София: Истории от жълтите павета“ е дело на екипа на едноименната фейсбук страница, добре позната на слушателите на Радио София от историите, разказвани от Виктор Топалов.
Днес той отново ни гостува, за да покани на промоцията и даде повече детайли. Негови съмишленици за изданието са Никол Вълчева, Наталия Бекярова, Ани Пунчева и Станислав Колев. Помогнали са и Любомир Юруков, един от най-големите български колекционери, както и от Регионалния исторически музея на София.
„Избрахме любимите си теми. Всеки писа за това, което обича. Трийсет и петте истории от стара София се случват на жълтите павета – един от символите на столицата, или на метри от тях“, отбеляза Топалов.
Виктор Топалов Снимка: Личен архив
Публикациите се отнасят за времето от следосвобожденска София до края на Втората световна война – пъстър и романтичен исторически период.
Книгата не съдържа само истории за личности, но и за места и събития. Творците, които познаваме от училище, са представени и като хора. Ще научим повече за тях и това ще накара още повече да ги обичаме, убеден и Виктор Топалов.
Премиерата е на мястото, където навремето е била пивоварната на братя Прошек, срещу сградата на БНТ.
Чуйте повече за книгата и премиерата от разговора на Гергана Пейкова с Виктор Топалов.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..