Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тази вечер

Проф. Михаил Неделчев води на софийски адреси, свързани със сп. „Мисъл“ и „Златорог“

Снимка: literarywalks.org

„Литературните маршрути“, организирани от фондацията „Прочети София“, започват нов сезон тази вечер от къщата на д-р Кръстев на ул. „Хан Аспарух“ 67 с гид изтъкнатия литературовед и изследовател проф. Михаил Неделчев.

„Много сме щастливи, че „маршрутите“ се радват на голям интерес“, сподели пред Радио София Тодора Радева, управител на фондацията. „Целта е хората да видят и оценят града по нов начин, да преживеят по своему моменти от културната ни история.“

Първите литературни разходки са организирани през 2018 г. Оттогава много хора проявяват интерес към българските класици и знаковите места в София, свързани с важни събития, с живота и творчеството им.

Някои от местата не съществуват вече, но паметта за тях и писателите е жива.

В досегашните издания автори и водещи са били Ангел Игов, Георги Тенев, Зорница Христова, Иван Димитров, Калоян Праматаров, Катя Зографова, Лора Шумкова, Мария Касимова-Моасе, Миглена Николчина.

Днешната обиколка започва в 18:30 ч. и ще премине и разкаже за двете най-големи български литературни списания отпреди повече от век - „Мисъл“ и неговия наследник „Златорог“.

Проф. Неделчев ще разкаже за знаменитата литературна четворка от кръга „Мисъл“, за творческия диалог между д-р Кръстев и неговия съсед Тодор Влайков – редакторът на сп. „Демократически преглед“ и кръстник на Пейо Яворов, а след още няколко „спирки“ почитателите, които се присъединят, ще бъдат доведени до мястото, на което се е намирала редакцията на сп. „Златорог“. Финалната точка на маршрута ще бъде къщата, в която е живял редакторът на списанието – Владимир Василев.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Тодора Радева.

  • Михаил Неделчев e литературен историк и теоретик. Професор е в Нов български университет и е преподавател по теория и история на литературата, дългогодишен ръководител на Департамент Нова българистика. Между 1974 и 1989 г. работи като редактор, изследовател-текстолог и литературен историк в отдел „Литературно наследство“ на издателство „Български писател“. Издал е над 20 книги по проблемите на литературната теория и история, със статии за актуалната политика. Носител е на орден "Св.св. Кирил и Методий", първа степен, на множество литературни награди: Златен Пегас, „Хр. Г. Данов“ за хуманитаристика, награда на името на проф. Богдан Богданов на НБУ, награда на Портал „Култура“ за хуманитаристика и др.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Софийското село Буново пази от векове традициите в отглеждането на рози и тайните в производството на славното българско розово масло. За хората тук брането на рози не е просто събиране на цвят, а зареждане с положителна енергия, празник за сетивата и душата. Може би не знаете, но в Буново е започнало за първи път отглеждането на рози у нас преди..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20