Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инициативата "Дни на способностите" в помощ на отмяна на запрещението

Инициативата „Дни на способностите“ ще се проведе в 17 града у нас в периода от 28 май до 1 юни. Родители, близки и роднини, социални работници и професионалисти, местните организации в подкрепа на хората с интелектуални затруднения отправят искане към следващите народни представители да отменят запрещението в България.

Дни на способностите 2021 са част от кампанията „Родени готови“, в която 27 души с интелектуални затруднения, показват мечтите си в израз на желанието им да бъдат приемани като хора, които имат нужда от подкрепа, а не от ограничения, и канят всеки да се присъедини към борбата за отмяна на запрещението у нас чрез онлайн петиция.

Идеята на тези инициативи, които правим всяка година, е да влезем в обувките на другия. Живеем разделени в нашето общество и не мислим за човека до нас. Хората с увреждания и особено тези с интелектуални и психично-здравни проблеми, имат затруднения, които ги поставят в трудно положение да се справят в ежедневието и живота, ако нямат необходимата подкрепа. Това каза в ефира на Радио София Надя Шабани - организатор на фестивала. 

Надя Шабани"Идеята на Ability Fest - Дни на способностите, е да покажем,че всеки изпитва затруднение. Истината е, че и ние, тези, които сме здрави, или си мислим, че сме здрави, се справяме не заради уникалните си способности, а заради това, че имаме подкрепа. Голямото ни послание е точно това - всеки има затруднение, но всеки има и способности и ако подкрепата е подходяща и на място, всеки има важното свое място в обществото”, казва тя.

Надя Шабани разказа, че от осем години води битка за отмяна на запрещението и за адекватен подкрепящ режим за вземане на решение специално за тези хора. Запрещението съществува още от Римското право и идеята му е, ако човек има интелектуални затруднения, за да се запази имуществото, някой друг взима решение.

В България запрещението, такова каквото е, съществува от 1949 г. Законът не позволява на хората под запрещение нито сключване на брак, нито възможност за работа, нито къде и при кого да живеят. Всички решения, свързани с живота на тези хора, дори и тези от най-интимен характер, се взимат от други хора. 

Българското общество има нужда от един много по-модерен закон, който да помага на тези хора и да гарантира на тях и семейства им подкрепа.
Чуйте повече в разговора на Ива Дойчинова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облаците остават, в София температурите ще варират между 5 и 13°

Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..

публикувано на 04.04.25 в 07:15
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02