Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 4 юни, петък

„Като за последно“ на Ивайло Пенчев влиза най-сетне в кината на България

Главните роли се изпълняват от Васил Банов и Мария Бакалова
Снимка: urbanmedia.bg

След като има вече фестивални участия и награди, както и успешни срещи с публиката, новата българска комедия „Като за последно“ на режисьора Ивайло Пенчев („Летовници“, „Корави старчета“) тръгва по киносалоните на страната от 4 юни 2021 г.

Сценарият е дело на самия режисьор и известните журналисти и автори от БНР Весел Цанков и Божан Петров (светла му памет).

На афиша лентата е определена като романтична комедия, но всъщност това е смешно-тъжна история, която може да се случи навсякъде по света.

„Филмът е абсурден, романтичен, с много послания и човещина, смехът е много повече, но не е клоунада. Поставя сериозни въпроси с помощта и на хумора“, отбеляза Ивайло Пенчев пред Радио София.
Предпремиерните прожекции до момента оправдават напълно получената Награда на публиката на фестивала "Златна роза" 2020 г.

В главните роли ще видим Васил Банов и Мария Бакалова (снимките са изпреварили номинацията й за „Оскар“ и „Златен глобус“). В съзвездието от любими актьори са Филип Аврамов, Китодар Тодоров, Малин Кръстев, Герасим Георгиев-Геро, Стефан Денолюбов, Антон Радичев, Милена Аврамова, Анастасия Ингилизова, Свежен Младенов, Кирил Кавадарков, Любен Чаталов, Яна Маринова, Станимир Гъмов. Оператор е Георги Челебиев.

Студиото на Радио София събра още от творческия екип на филма – актьора Филип Аврамов (изпълнител и на сингъла към филма), Александър Петров (автор на текста) и Георги Стрезов (композитор на музиката към филма).


От ляво на дясно: Георги Стрезов, Филип Аврамов и Александър Петров

„Когато Ивайло Пенчев ме покани да напиша текста за песента, вдъхнови ме самото заглавие – многопластово, пълно с драматургия“, разказа поетът Александър Петров. „Мисля, че песента много добре емоционално кореспондира с филма. Отдавна не съм гледал толкова сполучлива… комедия, да го нарека. И съм щастлив, че съм част от него.“

Георги Стрезов пък написал чудесната музика без да пипне и една дума от стихотворението, добавил стойност и нов живот на словесното послание. По образование Стрезов е хоров диригент (дори играе във филма с палка), но вече има немалко успешни композиции, дори за тв сериали.
„Както и другите предишни филми на Ивайло Пенчев, и този е направен, за да се гледа с удоволствие.“

„Като се съберат талантливи и можещи хора, не е трудно. Записа направихме за половин час“, допълни Филип Аврамов. „След 4 юни кинозрителите ще видят нещо, което не очакват и няма да останат разочаровани.“

Кинопремиерата беше отложена заради пандемичните ограничения, но филмът не е подвластен на времето и сезоните, поясни актьорът.

По думите на Александър Петров в „Като за последно“ всеки зрител ще открие парченце, което сякаш е направено специално за него.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.10.25: Културните дейци заплашват със стачки

В последния ден от работната седмица гост в предаването “Форум” е Венци Мицов, музикант и бивш общински съветник. Заедно с водещия Лъчезар Христов обсъдиха следните теми:  Властта, партиите и енергията на протестите, която беше разпиляна;  Културните дейци заплашват със стачки: Поставиха 14 искания към държавата - каква е държавната политика..

публикувано на 31.10.25 в 18:47
Христо Донев - Ричи

Саксофонистът Христо Донев-Ричи дебютира с нетрадиционен двоен албум

Саксофонистът  Христо Донев - Ричи е  човек, пълен с енергия и готов да разказва много за и със своята музика.  Гостуването ви в Радио София с  дебютния си албум "За мен и за нея" го потвърди.  Музикалният му път започва от Разград. Преди да хване саксофона на крехките 13 години, създава хип-хоп група с най-добрия си приятел...

публикувано на 31.10.25 в 17:50

Нов публичен регистър ще разказва за жертвите на неработещите институции у нас

На 1 ноември, Денят на народните будители, ще се състои демонстрация пред Народната библиотека “Св.Св. Кирил и Методий, под надслов "Будители срещу насилието“. Целта на събитието е да бъдат почетени жертвите и пострадалите от социално обусловено насилие, от немарливост, корупция и злоупотреба с власт, от пожарите и наводненията, жертвите на..

публикувано на 31.10.25 в 17:22

Vall изпява "Сама" със значение на самотна, самостоятелна, самодостатъчна

Валерия Войкова – Vall представи новата си песен “Сама“ в ефира на предаването “Добър вечер, София“.  “Бяхме се събрали с Dexter  и Кристиан Костов, които са основната причина за създаването на песента. Дълго мислихме в каква посока да поемем за създаването ѝ. В този процес си зададохме въпроса Защо винаги трябва да говорим за това как ни..

публикувано на 31.10.25 в 16:37

Катя Димитрова: Децата в България имат много ранна сексуализация

Тази седмица в гр. София на кръгла маса Държавната агенция за закрила на детето стартира национална кампания срещу явлението “деца раждат деца“. За последните 10 години над 33 000 непълнолетни са станали майки. На срещата лекари от болницата в Пазарджик споделиха за стряскащата статистика относно две 11-годишни майки и още 20 под 14-годишна възраст..

публикувано на 31.10.25 в 16:31

Фондът за млади таланти на София набира предложения за финансиране на даровити деца

Фондът за млади таланти на София започва набиране на предложения за финансиране на надарени деца и младежи в три направления. До 19 декември ще се приемат проектни кандидатури, а изявени и имащи заложби в изкуството, науката и спорта, ще могат да бъдат подпомогнати и поощрени да се развиват в тези области.  Фондът за млади таланти на София беше..

публикувано на 31.10.25 в 15:15

Мирян Костадинов създаде първия музей за наука и изкуство

"Феномена" е името на първия музей за наука и изкуство в България , чийто създател е Мирян Костадинов . Той е познат със своята музикална кариера, но тук се концентрира върху по-стара своя страст - към науката.  Мисията му е да покаже, че науката и изкуството могат да са достъпни, разбираеми и дори забавни.  Твърди, че "Феномена" за него е..

публикувано на 31.10.25 в 14:52