Стипендии за отлични ученици в ХІ и ХІІ клас и студенти в държавни учебни заведения, изгубили единия или двамата си родители, или израснали в специализирана институция, дава програмата „Готови за успех“, която фондация „BCause“ изпълнява в партньорство с Фондация “Сирак” от 2006 година.
Средствата са осигурени изцяло от дарения, а водещ критерий е успехът на кандидатите.
Всъщност, самата стипендия не е просто финансова помощ, тя е и морална подкрепа за ученици с потенциал в последни класове и студенти без родител. Дава увереност, че не си сам и можеш да постигнеш мечтите си.
„Каузата е вдъхновяваща – от една страна да търсим и подпомагаме талантливи младежи, от друга да намираме дарители“, разказа пред Радио София Веселина Йорданова от фондация BCause. „Не сме очаквали, че толкова дълго ще ни подкрепят и компании, и индивидуални дарители. Всяка година измерваме успеха със 100 усмивки на млади и по-уверени хора, които са убедени, че образованието е правилният път към развитието.“
Минималният необходим успех за одобрение е над 5.00 за студенти и над 5.50 за ученици. Стипендията за студент е 2500 лв. (раздава се от октомври до юли), а за ученик от последните класове - 1000 лв. Приоритет при студентите имат медицинските специалности, но се въвеждат и специални стипендии. Броят на подпомогнатите зависи от сумата на набрани през годината дарения. През тази година са събрани над 160 000 лв. от дарители.
Сред стипендиантите по програмата има и момче, сбъднало мечтата си да издаде книга (подготвя и втора), друго е станало вицешампион на България по шахмат, всички участват в доброволчески инициативи, каза още Веселина Йорданова. Много от тях са отличници, вдъхновяват и карат дарителите да се гордеят.
Станала е стипендиант в VІ-VІІ клас и това й е дало смисъл да продължи след тежка загуба на родител. После това „красивото начало прераснало в приказка“. Неин дарител станал Даниел Киряков, когото продължила да търси с идеи за съвет и подкрепа.
Елена вече е завършила Медицинския университет в София и сега е една от тримата стипендианти, които са станали дарители на програмата. Благодарение на нейни дарения има завършила медицински сестра в Плевен.
„Съвсем естествено е, когато си обграден от обич и подкрепа, да искаш и ти да помогнеш другиму“, отбеляза д-р Елена Стефанова.
В момента тя има и друг повод за гордост. Работи с мултидисциплинарен международен екип върху кръвен биомаркер, с който да се установяват промени в мозъка във връзка с превенцията на Алцхаймер. На международно научно състезание дори екипът е преборил хиляди други стартъпи и са спечелили награда и 10 000 щ. долара за създаването на лабораторно демо.
Чуйте разговора на Катя Василева с Веселина Йорданова и Елена Стефанова.
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..