Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Доблест и наказание" - книга за спасените, които спасяват спасителите си

Снимка: Издателство "Сиела"
Новата книга на проф. Вили Лилков "Доблест и наказание". Народният съд и ДС срещу спасителите на българските евреи" излезе като част от поредицата "Незабравените лица на спасението" на издателство "Сиела".

“Всичко започна от това, че от години проучвам архивите на Държавна сигурност, които са публично достъпни и през годините съм попадал на редица интересни истории за хора, които са помагали на българските евреи и така се породи интерес към тази тема”, казва проф. Вили Лилков. По думите му, делото на българския народ за спасяването на българските евреи е уникално

През последните години редица автори и институции са направили така, че доста от материалите, които проф. Лилков е използвал за написването на книгата, са станали публично достъпни.

Освен това е имал възможност да използва оригинални и регионални архиви, както и да се свърже с хора, които са наследници на политици, индустриалци и обикновени хора, които са помагали в онези години на евреите.

Така например кметът на Плевен Георг Спартански помага с информация за Стефан Керкенезов,
крупен плевенски индустриалец, който създава тютюневата фабрика “Енидже вардар”, която след 1944 г. е национализирана и става основата за възникването на плевенската тютюнева индустрия. Той е бил народен представител и е направил много за спасяването на евреите в Плевен, включително и за около 400 военнопленници.

От регионалната библиотека в гр. Разград пък изпращат материали за индустриалеца Георги Рашков, който е бил народен представител и помага на изселените от София в Разград евреи. 

Така, съвсем естествено проф. Лилков стига и до съдбите на 43-мата, които подписват писмото на Димитър Пешев от Народното събрание, с което се довежда до отмяната на депортацията на българските евреи. 

След смяната на властта, 41 от тях са изправени пред Народния съд. 20 от тях получават смъртни присъди, като 18 от тях са изпълнени.
Много от евреите, които са получили подкрепа от тези хора, ги защитават пред Народния съд, независимо че повечето получават тежки присъди и им е отнето имуществото.

Светият синод на Българската православна църква заема уникална позиция, когато антисемитизмът залива цяла Европа. Синодът, воден от Видинския митрополит Неофит, се обръща в защита на евреите.

В книгата си Вили Лилков нарича митрополитите духовните вдъхновители на спасението, защото оказват влияние дори върху обикновените свещеници. БПЦ и духовенството дори се опълчва на правителството на Богдан Филов.

Пловдивският митрополит прави уникално дело, който изпраща телеграма до двореца и моли за милост към евреите, като дори в дома си приема евреите. След 9 септември обаче е арестуван, и тогава цялото еврейство от Пловдив заливат с писма правосъдието и правителството и лично Антон Югов отива в затвора и го спасява.
Така спасените спасяват спасителите си.  

Чуйте целия увлекателен разговор на Лили Големинова с Вили Лилков в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35