„Джуру“ е новата творба на малийския майстор на кората Балаке Сисоко, известен ни от различните си музикални авантюри, най-вече с челиста Венсан Сегал („Бумчело“). Сега той е само един от гостите на Балаке, които идват от най-различни хоризонти.
Африканските музиканти са добре познати и на европейците – от Салиф Кейта до една от малкото дами-користки, която също е и вокал тук – Сона Джобарте. От света на рап-поезията идва Оксмо Пучино, известен ни и от албумите на Ерик Трюфа. Итало-английския певец и композитор (а, и художник), Пиер Фачини също е част от кастинга. Обикалящата с еднакъв успех френски рок и джаз сцени банда “Feu! Chaterton“ завършва албума с приказна балада за обличането на Луната.
Мелодичността на кората отива в различни поетични посоки. Включително стига до неузнаваем на първо слушане прочит на „Фантастичната симфония“ на Берлиоз – в компанията на Венсан Сегал, естествено.
Значението на заглавието далеч не е поетично – на бимбара то е или примка на шията, или голям дълг, което е почти едно и също. Но музиката не затяга примки, както и не изплаща дългове, освен естетически.
Балаке е колкото балсам за прочистване на задръстени уши, така и авангард на един инструмент, който откъсва от семейните гриотски традиции (заедно с Тумани), а сега го виждаме възпят и от шансониерката Камий. Колкото до корицата с двете длани – Оксмо Пучино дава обяснението с текста си: „потриваме ръце и когато ни е студено, и когато сме доволни от свършената работа, от която не сме забогатели, нищо, че тези, които са, също доволно потриват ръце“. А защо не и ние, след като сме открили поредната музика, която ни казва колко светът е малък.
Доскоро афро-звучностите бяха приятна за окото и ухото екзотика от зората на т.н. „уърлд музика“. Но напоследък, достатъчно примери я възкачват на един заслужен подиум – достатъчна е появата на албума на братовчеда на Балаке, небезизвестния Тумани Диабате, който в 2008 концертира и записа с Лондонския симфоничен оркестър в култовия „Барбикан“ – албумът „Королен“ (предци) излезе в средата на април 2021.
“Lambarena” на Юг дьо Курсон още преди четвърт век вкара Бах в афро-звучност със симфоничен оркестър под диригентството на Тома Губич. Тумани по онова време вече бе участвал в два албума на фламенко-джаз-рок бандата „Кетама“ и кората му бе част от подборката на „Джаз+‘, отворил в БНР широко вратата за подобни трансжанрови проекти.
А какво да кажем за цитата на Мориконе в интрото на „Cantelowes dream“ на Тумани и Лондонските симфоници? Или за театралните звучности, деликатните кларинети, вписването на балафона в „Mama Souraka“ или дуела стринг-кора в „Moon Kaira“? Ако „Гардиън“ може да си позволи строгостта да критикува симфоничните аранжименти в търсене и предлагане на прекалено надмощие над музиката, „по-стара от Бетовен“ (dixit Тумани, 40-о поколение гриот), ние бихме могли да им го простим заради убедителната работа на всички музиканти, които имат общо божество с африканските им събратя в концерта – красотата.
Премиерата е в събота, 12 май веднага след новините в 6 в "Слънчев джаз+" с повторение в стрийм "Дуенде" на Бинар на следващия ден от 22 ч.
Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май в зала 1 на НДК. Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на оркестъра варира от всички негови..
На 28 май Плевенската филхармония представя концерта "Росен Гергов и синове" в зала "България", като част от Международния фестивал "Софийски музикални седмици". Той е трети от поредицата с оркестъра на плевенските филхармоници. В програмата са включени - Концерт за пиано и оркестър в ми бемол мажор KV 271 Jeunehomme от Волфганг Амадеус Моцарт със..
Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като повечето от тях се изпълняват за първи път след премиерното им представяне преди няколко десетилетия, ще прозвучат в изпълнения на трима много различни музиканти, обединени от музиката на големия..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Отзвук от "Музикант на..
Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче". Солистката на Софийската опера спечели вота на публиката в 34-ото издание на допитването, в което гласуваха близо 5 000 слушатели. Наградите бяха връчени на тържествена церемония в Първо студио на Българското..
Днес се очаква да бъдат обявени победителите от националната анкета "Музикант на годината" на предаването за класическа музика "Алегро виваче" на програма "Хоризонт". Това ще стане тази вечер от 19 часа в Първо студио на БНР - на галаконцертът „Музикант на годината", който се провежда под патронажа на председателя на Народното събрание..