Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на район „Изгрев“ д-р Делян Георгиев:

Район "Изгрев" се презастрои тежко през последните години

Снимка: БГНЕС
Преди 100 години Петър Дънов завежда тук за първи път учениците си и През 1922 г. Методи Константинов - директорът на Дирекция “Пропаганда”, който има изключителна роля за спасяването на българските евреи опъва първата палатка. Така започва обживяването на района”.

Това каза в мобилното студио от район “Изгрев” на Радио София Андрей Грива - жител на кв. “Изгрев”, който добре познава историята на района и е свидетел на неговата промяна.

Той припомни, че в квартала се заселват и много български художници, като само на ул. “Латинка” има 10 знакови имена на български художници, затова и Андрей Грива нарича улицата “своеобразен "Монмартр” (п подобие на улицата на художниците "Монмартр” в Париж). “Тук има много култура. Тук са блоковете на писателите, на радиото и телевизията”.

По думите му това придава и целия облик на квартала и е хубаво да се запази този облик на квартала, като има повече ателиета и има повече пешеходни зони, в които да се случват арт събития.

Той предложи да се оформи голям паркинг между Руското посолство и телевизионната кула, където всички, които идват да спортуват на тенис кортовете или посещават стадион “Васил Левски” могат да паркират без проблеми. 

“Нашият район се презастрои тежко през последните години, на базата на това, че е много атрактивен. Само че ние ние забравяме, че когато нещо е много хубаво, презастроявайки го, ние го загрозяваме. Това посочи кметът на район „Изгрев“ д-р Делян Георгиев.

В тази връзка той посочи, че през миналата година издадените разрешителни за строеж за с 85% по-малко в сравнение с 2019 г.  Относно разбитата ул. “Тинтява”, кметът д-р Делян Георгиев заяви, че се изчаква да приключи строителството там, за да се преасфалтира цялостно улицата. 

По казуса с детските градини Борис Димитров - жител на район “Изток” коментира, че пътува с детето си, за да го заведе на ясла в кв. Драгалевци близо 40 минути.

Местата в детските градини в район “Изгрев” са един от най-сериозните проблеми, призна д-р Делян Георгиев. Той посочи, че има липса на подходящи общински имоти, подходящи за приспособяване на детска градина. През 2020 г. обаче администрацията е получила имот от НКЖИ, за построяване на голяма детска градина с яслени групи.

В същото време до 2023 г. е предвидено разширение на три детски градини, ако се справят с това, до края на мандата могат да бъдат разкрити още 500 места за деца в градинските групи.

Освен това се очаква още в рамките на този мандат да отвори врати ясла на мястото на предвиденото, но нереализирано Виетнамско посолство.  

Проблемът с недостига на места в яслите и градините обаче се прехвърля и в училищата, с приема в първи клас.

Относно проблемите с паркирането, жителите на квартала предпочитат да се потърси решение на проблема без да се въвежда зона, като се въведе правило за един автомобил на домакинство.

Повече за проблемите и решенията в квартала - чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50