Какво по-знаково място за поредното изнесено студио на Радио София от съседния му площад Журналист? Средоточие на проблемите на Лозенец, които не са много по-различни от тези на цяла София. Какво искат жителите му, които, от една страна, правят мястото, но от друга, са принудени да понасят наложените промени, не винаги за добро. Кратка телефонна анкета на Ангелина Грозева с няколко представители на кварталите в Лозенец очертават кръг въпроси към районната управа: инфраструктура, училища и детски градини, свръхзастрояване, шум:
Инженер по радио и телевизия, Константин Павлов е по-скоро откъм медийната, отколкото откъм техническата им страна - носител е на наградата "Валя Крушкина" за проекта си "Бойкометър":
"Много се радвам, че БНР не изневери на себе си, надявам се журналистите да представят истинските дебати. Район Лозенец е по-голям, отколкото си мислят хората. Всяка от неговите части има своята съдба. Общината трябва да навакса. За съжаление проблемът с детските градини стои остро. Не просто трябва да се строят сгради, а де се мислят по-иновативни методи - родителски кооперативи, компенсации за родители, чиито деца не са приети, някои мерки вече са приети, други предстоят" - обяснява кмета Павлов.
"Предвиденото застрояване в София по плана от 2007 е много гъсто. Това трябва да се промени. Трудно е в закона да се впише добрия вкус. Хората трябва да са стимулирани да пазят къщите си - паметници на културата например. Има начини това да стане - защо не с данъчни облекчения. Общината е закъсняла в новите квартали да придобие частните имоти и да ги превърне в улици."
"За да запазим духа и атмосферата в мащаба на един цял квартал, трябва да излезем от кварталното мислене. Лозенец е с население 63-65 хиляди, сравним е с Велико Търново. Бюджетът ни е половин милион, този на Велико Търново е около 100. Трябва да има децентрализация. Проблемите се решават по-добре в близост. Бюджетът за фестивали например ни е 10 хиляди. Общината е пропуснала в 2017 срока да отчужди отделените за зелени площи имоти. Приоритетите остават същите: добра градска среда, по-голяма прозрачност.".
Зам.-кметът Михал Сотиров разказва за скорошния празник на квартала - Спасовден, спорта и школата за цирково изкуство: "Бюджетите на училищата не им позволява да поддържат дворовете си. България тръгна погрешно с инвестиции в големи спортни съоръжения без грижа за обикновената инфраструктура, която да захранва с аматьори професионалния спорт. Професионалните турнири не помагат за общото здраве."
Като зам.-кмет и по дигитализация, г-н Сотиров изрежда и всички електронни услуги, предлагани от общината. "Има проблем с институцията, която изисква дадено удостоверение, иска и мокър печат и подпис."
Момчил Якимов – началник отдел инженерни и благоустройствени дейности: "Целта е да устроим Лозенец като блага, приятна страна на живота. Приоритетите са различни в различните части. "Инфраструктурата в централната ни част е като "инженерна археология". Работи се по изграждането на "Филип Кутев" като трети столичен ринг, който да изведе тежкия трафик до Околовръстното. Лозенец е гореща точка за строителство, в южната част на района се изграждат цели нови квартали. Там инвестиционните намерения са по-напред от възможностите на общината. Незаконното строителство от вида, който го познаваме от 90-те, вече е овладяно. Лятната програма за ремонти е с делегиран бюджет - ремонтират се тротоари, най-вече тези, които водят до ключови места - метро, трамвайни спирки."
Йоана Колева, основател на проекта "Social Future" - "Jamba", онлайн-платформа за връзка между бизнеса и хората, търсещи работа. "Станахме медиатори, лицензиран трудов посредник за хора с различни възможности. Преди 3 години само мечтаехме за център за работа с такива хора. Спечелихме доверието, надяваме се другият месец да го открием. Искаме все повече хора с различни възможности да бъдат равнопоставени."
Виктория Катранова - организатор културна дейност в читалище „Пенчо Славейков 1921“ разказва историята на читалището: "Гледаме да запазим възрожденския дух, но и да сме в крак с времето. Имаме литературен салон "Вечери на Кръста", където съчетаваме изящното слово с музика - всеки четвъртък, всички дати до края на лятото са заети."
Г-жа Катранова има 5 книги и е член на СБП и чете в ефир стихове на Георги Трамбозов, посветени на читалището. "Поезията е хубав спасителен бряг".
В читалището репетира и вокална група, откъдето е 9-годишната Виктория Тодорова – солист на „Смехоранчета“: "От петгодишна се занимавам с музика. Мама и тате ме заведоха в читалището." Вики пее две парчета на "Смехоранчета" в ефир без страх от вятъра и скърцащите трамваи. Това е площад "Журналист", където журналисти - и не само - дадоха от себе си, за да бъде Лозенец още по-желан и обичан.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..