Младежкият бизнес форум „Изгряващи звезди“ 2021 на „Джуниър Ачийвмънт – България“ (JA Bulgaria) успя да събере ученици, студенти, преподаватели, докторанти, доценти и професори, мениджъри и предприемачи, които заедно отбелязаха постиженията на най-отличилите се Учебни компании и стартъпи от цяла България. Това за поредна година беше кулминацията – награждаването на най-активните и най-добрите.
Учебни компании една от най-добрите програми за обучението в предприемачество, призната и на европейско ниво, обясни пред Радио София Ирина Илиева, оперативен директор на JA Bulgaria.
Тази година над 1000 ученици от цяла България преминаха курс по предприемачество в училище и създадоха свои учебни компании, а кандидатите да създадат свой стартъп в пре-акселератора BEYOND бяха над 400.
Чрез тези два формата, JA Bulgaria осъществява най-мащабното предприемаческо обучение в страната ни, с което изгражда предприемаческо мислене, поведение и умения за реализиране на устойчиви бизнес идеи и начинания в реална среда.
„Зеленото предприемачество е един от трите основни стълба на „Джуниър Ачийвмънт“. Идеите идват от младите хора“, подчерта Васил Димитров – мениджър Маркетинг и корпоративни партньорства в JA.
Той разказа в какви насоки за мислили и работили участниците в програмата през последната година – често пъти идеи и инициативи, подсказани от реалните проблеми и средата, в която живеем.
Победителят в Учебна компания „КафЕко“ в радио ефира представи Ния Делчева от Математичаската гимназия „Баба Тонка“ в Русе. Техният продукт – трупчета за отопление, е екологичен и се прави само от боклука, който ежедневно изхвърляме – от утайка от кафе и пилки. Инициаторите са готови да изготвят прототип на новия екобрикет и се готвят да представят България на Европейското първенство на млади иноватори.
С Ирина Илиева, Васил Димитров и Ния Делчева разговаря Елена Пъневска.В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...