Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ана Пенчева - организатор на състезанието “Витоша 100”:

Една от целите на състезанието е да популяризира планината Витоша

Другото хубаво е, че участват не само елитни спортисти, но и обикновени хора, които изпитват себе си

Снимка: vitosha100km.bg
На 19 юни в 6.00 ч. сутринта започва състезанието “Витоша 100” за колоездачите, а в 24.00 ч. е стартът на състезанието и за бързоходците. Всяка година по традиция преди състезанието има предварителна програма за почистване и ремонтиране на участъците от трасето, където това се налага.

“Ремонтираме мостчета, разчистваме дървета и всичко останало, за да е възможно по-благоприятно за преминаване на състезателите”, казва Ана Пенчева - един от организаторите на състезанието “Витоша 100”.

Повече от 200 души обезпечават трасето и са край всички участници, но все пак състезателите трябва да бъдат снабдени с поне два челника (един резервен), за да преминат трасето.

Притесненията на организаторите тази година са свързани с това, че не спира да вали, но хората са мобилизирани и готови да участват, и не спират да се записват. Контролното време за участниците е 20 часа, т.е. за това време трябва да изминат разстоянието от 100 км.

Една от целите на състезанието е да популяризира планината Витоша. “Тази перла - Витоша, и този маршрут с колела или пеша, или само в отделни отсечки, това е прекрасно и ние вече постигнахме това - хората познават маршрута и групи приятели, семейства преминават по него. Всичко това е прекрасно.

Другото хубаво в това състезание е, че устват не само елитните спортисти, но и обикновени хора, които искат да изпитат себе си. Всеки знае, че докъдето и да стигне, ще може да се прибере или да му помогнем”, казва Ана Пенчева.

С всяка година състезанието става все по-достъпно. В началото обикновените хора стигат само до 25-я километър, на следващата година до 50-я километър. Тази година дори има и дисциплина за електрически колела.

За тазгодишното състезание има амбиция за подобряване на рекорди, но теренът ще бъде доста труден, защото е кален, а и не е изключено да завали или да се появи буря.

Още за състезанието чуйте в разговора на Александра Илиева и Константин Лавсов в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11