Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Само два работещи лифта на Витоша – основен проблем за туристите

Снимка: БГНЕС

Само два работещи лифта на Витоша – Симеоновският и Витошко лале. Това е основният проблем на Витоша, сподели в ефира на радио София Марина Тепавичарова - председател на Сдружението на витошките ски и сноуборд училища. По думите й, няма лифт, който да обслужва зелените писти.

„Проблемът е че работят само Симеоновският лифт и Витошко лале и няколко бейби влекчета. Нито един друг лифт не работи. Ние, на практика, нямаме лифт, който да обслужва зелена писта. Това е много голям проблем за Витоша. Част от законите „се бият“ по между си и това може би е причината да не може да се върви в по-добра посока“, смята Тепавичарова.

Планината е много по-посещавана през летния сезон, което допълнително утежнява ситуацията, добави председателят на Сдружението на витошките ски и сноуборд училища.

„Почти всички ски и сноуборд училища на Витоша имаме летни програми. Работим преди всичко с дечица от детски градини и училища от София. Имаме преходи с децата, ориентиране и забавни игри. Лятото също е един страхотен период, в който можем да работим. След една-две седмици започват и летните занимални. Планината е жива и през лятото, даже през лятото има повече деца“, каза Марина Тепавичарова.

„В момента със Симеоновския лифт можете да се качите само събота и неделя. През седмицата можете да се качите със собствена кола или с автобус 66. Повечето хора се качват уикенда. От Столичната община пуснаха още няколко автобуса през седмицата, през деня. Даже видяхме, че повечето от рейсовете имат багажник за велосипеди“.

По думите на Тепавичарова, решението за обновяването на съоръженията е актуализация на плана за управление на Витоша. Това ще разреши и удължаване до зелените писти на влек Заека.

„Ние почти не работим с възрастни хора и по-големите ученици предпочитат Боровец, защото тук няма съоръжения“, добави Марина Тепавичарова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58

Българското лозарство и винарство датира от 6000 г. преди Христа

Маргарита Христова (позната и като Маргарита Левиева) преподава БЕЛ в техникума по транспорт в град Сливница. С много любов и прецизност тя упражнява тази професия, но нейното призвание е виното и лозарството. Тя е редактор на списанието "Лоза и вино" и е част от едноименното сдружение . Започнала е работа към Института за изследване на вино и..

публикувано на 25.06.24 в 13:45