Сто ученици от 6 града представиха 20 интересни стартъп идеи „как да направим живота си по-устойчив, по-красив, по-удобен и по-умен“ на финала на последното издание на „Тийноватор“ през този месец.
Програмата е част от международната мрежа U School, адаптирана за българските училища, в която ментори от стартиращи и развити компании в България и с опит в различни сфери, помагат на ученици в 10. и 11. клас да открият страстта си и да я превърнат в печеливш стартъп проект. Началото е поставено през учебната 2018/2019 в четири столични училища, а през следващата 2019/2020 се разшири до 17 училища – в София, Варна и Враца.
Програмата е безплатна, а форматът е базиран на практическо прилагане на успешни практики от Станфордския университет. Имплементирани са още „design thinking“, „lean development“, „rapid prototyping“, „business canvas model“ и др., в комбинация с личностно развитие и „меки“ умения, образователни игри. Организират се и посещения на офиси на реализирани компании. Фокусът на програмата е стимулирането на творческото мислене и увереността в собствените възможности.
„В стартирането на бизнес е и успехът, и провалът. По пътя има и препятствия. Посоката не е само напред. „Тийноватор“ е по-ранен старт за живота след училище“, обясни пред Радио София координаторът на програмата Зорница Миткова.
Първо място в националното състезание спечели Александър Паунов, 11-окласник в Първа немска гимназия в София. Неговият стартъп ICEPRO е за сладолед с протеин на прах и без захар.
„Имах двама ментори – Ангел и Цвети. От тях научих повече, отколкото в училище“, беше откровен 18-годишният Александър в студиото на Радио София.
Имал е много идеи, но осъзнал, че повечето нямало да може да се реализират.
Спрял се на хрумването за сладолед без захар, но с протеини, въпреки че в учебната програма няма биология и химия като предмети.
На финала журито харесало сладоледа, че и опашка се образувала…
Резултатът от този стартъп можем да го очакваме и на пазара и скоро да го вкусим.
Второто място зае Safe Peak – апликация за бърза локализация на изгубени хора в планината, допълни Зорница Миткова. На трето място се е класирал отборът с Find Trainee – сайт, който помага на младежите да намерят мечтаната работа и ги свързва с компании, които предоставят стажове.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова със Зорница Миткова и Александър Паунов.
Вече тече записването на участници и ментори за четвъртата година на „Тийноватор“.
Възползвайте се.
Благотворителен турнир “Футбол за невидимите деца” набира средства за спортно-социалната програма на фондация „Конкордия - България“. Турнирът ще се проведе тази година за четвърти път. “Това е нашият благотворителен турнир за отбори от различни компании, които се състезават един срещу друг в името на каузата да подкрепят нашата спортна програма...
Тази година Световният ден за борба с астмата ще бъде отбелязан на 6-и май. По този повод водещи специалисти у нас насочват вниманието към грижата за пациентите с тежка астма - прогресиращо, хронично заболяване, което може да бъде животозастрашаващо. Тежестта на заболяването е значителна както за пациентите, чието качество на живот е нарушено, така..
След няколко научно-популярни книги Ирена Григорова написа и издаде роман. Определят "Последното предсказание" като българско фентъзи, но ако се съди по отзивите – или жанрът е много харесван, или книгата е написана увлекателно. Ирена Григорова е журналистка и работи в БНТ, но толкова обича книгите – а очевидно не само като..
Управляващите задължават пет ведомства да напишат пътна карта за нов пенсионен модел, което трябва да доведе до оздравяване и предвидимост в пенсионната система. “Надявам се, че това няма да е мащабна реформа на пенсионната система, а ще бъде усъвършенстване на пенсионната система, така че да отговаря на съвременните предизвикателства. През 2024..
Пред опасността да не се състои, извънредното заседание на Столичния общински съвет за промяна в състава на Съвета на директорите на “Метрополитен“ и обявяване на публичен подбор за избор на нови членове, все пак се проведе днес. След продължили няколко часови дискусии, общинските съветници в крайна сметка не приеха доклада за това и така потвърдиха..
Многократно и по много поводи говорим за вредата от заниманията на децата с екранни устройства (дори за забрана в клас), за повече игри на открито или поне разходки или спорт, но дали родителите достатъчно насърчават синове и дъщери за това. И по-важното – дали самият град предразполага децата да играят навън ? От това до голяма..
През 2024 г. на отчет в детските педагогически стаи в страната са водени 8 430 малолетни и непълнолетни лица за извършени от тях противообществени прояви и престъпления. В сравнение с 2023 г. броят им намалява с 90, или с 1.1%, става ясно от националната статистика. Съгласно правилата малолетните и непълнолетните лица се водят на отчет за срок от 2..