Нов лабораторен комплекс се открива към департамент „Биоактивност на продукти“ в Биологическия факултет, съобщиха за Радио София от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Проектът е с европейско финансиране чрез Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” на обща стойност близо 24 млн. лева, от които над 20,2 милиона европейско и 3,568 млн. лв. национално финансиране.
Комплексът включва изцяло обновени и оборудвани лаборатории по:
Департаментът с лабораторния комплекс е брънка от целия проект, обясни пред Радио София проф. Владимир Димитров от Институт по органична химия с Център по фитохимия при БАН.
Партньори по проекта са Институтът по органична химия с Център по фитохимия при БАН, Агробиоинститутът при ССА, Факултетът по химия и фармация и Биологическият факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и Институтът по полимери при БАН. Тяхното взаимодействие е посветено на идеята да се оползотворят български лечебни и ароматични растения, както и отпадъци от производства, свързани с обработка на такива растения, допълни проф. Димитров.
Лабораториите са на най-високо ниво.
Целта е в тях да се създават иновативни продукти за потребители.
България е известна с биоразнообразието си, но изнасяме много – като сурова дрога. Проектът ще даде възможност растенията да се обработват в страната, да се създадат прототипи за продукти, които да се поемат от предприемачи.
Чуйте разговора на Данаил Конов с проф. Владимир Димитров.
Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..
15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..
С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..