Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Долни Раковец - Радомирско в ефира на Радио София

| обновено на 27.06.21 в 12:06
с. Долни Раковец - етнографска сбирка
Снимка: Ангелина Грозева/Радио София

Романтика ли само е селото? По време на пандемията се засили интересът към живота на село. Но как са нещата на място? Едно недалечно от София село, Долни Раковец, приема изнесеното студио на Радио София. Първият събеседник, както му е редът, е кметът Йорданка Атанасова: "Известни сме с раковското масло-чесъна и минералната вода, на 45 км от Столицата, насред радомирското поле, по настояща адресна регистрация в момента са 112 души. Във всеки двор има минерална вода, някъде температурата е по-топла, общо между 32 и 34 градуса. Имаме ЖП връзка, маршрутка, до София се стига за около 40 минути."

"Вероятно още с основаването на селото в Седемнайсети век е построена първата църква. Празникът на селото е в началото на м. септември. Чакаме ново читалищно настоятелство, имаме малък музей в кметството. Имаме интерес от сградата на училището да се направи арт-център."

Какви са предизвикателствата за общината, към която е селото от Пламен Алексиев - кмет на община Радомир, който в края на разговора обобщава проблемите около липсата на бюджет заради липса на постоянен адрес на новодошлите::

"Да се изпълни бюджета. И коридор номер 8 - при нас се събират двете линии, до Гюешево и Кулата. Водната криза директно ни засяга, градът е във воден режим от година и половина. Досега си мълчахме заради Перник, а сега яз.Студена е пълен. Хората са си платили сметките, не може да се обрича един град на воден режим, да имаме нужда от 80 хил.кубика, а 300 хил. да се изхвърлят в Струма, няма способ тази вода да идва до нас." И още:

"Очакваме започването на строежа на многофункционална зала. Искаме да възстановим и направим по-добър паметник на Никола Корчев, последният знаменосец на Самарското знаме. Трябва да си знем миналото, имаме уникални черкви, като в Чуковец, без нито един пирон."


Божидар Шадов – писател краевед за книгата си за региона: "Бит, обучение, сватби, кръщенета. Селото е отпреди няколко века. Нашата земя е дар от Бога. Чесънът ни е много качествен, наричат го раковско масло. Селото се разкрасява, в бита има положителни проблеми, радвам се на младите хора."

проф. Симеон Ананиев - експерт по транспорта, преподавател, родом от село Долни Раковец: "Човек трябва да е свързан с корена си. Помня, че имаше много деца, реката и езерото бяха чисти. Сега имаме потенциал за интермодален транспортен хъб. Но трябват експерти, а не хора с партийни протекции. С влак сега се пътува до София за час и двайсет":

Проф. Павел Пенчев – професор по хидрогеология: "Водата няма особени лечебни свойства, единствено по-високата ѝ температура я прави минерална. Сега находището е занемарено. Няма санитарно-охранителна зона. Няма необходимите условия, а може да се направи аквапарк. Местните хора правят каквото могат.":

Мирена Костова, която отскоро е избрала живота на село: "Животът е много по-различен, редовно се чисти и се кастрят дръвчета. Зимата е по-трудна и тежка. Не ни липсва градския живот. Първата година я карахме на ентусиазъм, силното желание да си тук е водещо":

Анелия Иванова, производител на най-добрия чесън: "Убедих се, че в това село не става семе от друго място, няма как да ви го покажа. Раздавах и подарявах, но съпругът ми се занимава със земеделие, сега имаме около десетина декара, убедих се, че в съседното село нашият чесън не е същият, не става. А нашият е едър, без торове и препарати, плевим го на ръка":






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Около Любляна, няколко часа след интервюто

С отношение и с грижа

На 8 май се отбелязват 10 години от социалната чайна с пътуващите в момента чайници с Мая Донева: "Днес съм в една кола пълна с чайници от Брюксел. 64 чайници от различни части на света, комбинираме ги с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София, на 9 - във Велико Търново, на 10 -..

публикувано на 05.05.24 в 11:56

Православието винаги е докосвало изкуството

Евгени Серафимов, създател на школата "Новите майстори" за две събития там: Кюстендил е град на художниците. Но за пръв път ще бъдат представени като иконописци. Факт е, че от около 50 действащи, има доста автори, които се занимават с иконопис. Успях да издиря осем имена и за пръв път ще бъдат представени като иконописци в двора на черквата...

публикувано на 05.05.24 в 09:57
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Сава Хашъмов

Сава Хашъмов се жени за вдовицата на своя учител Да, наистина имам три брака и доста любовни авантюри, но аз съм зодия Риби - когато се влюбя, се женя - казва в интервю приживе, доайенът на Народния театър Сава Хашъмов. Той играе в академичната трупа 43 сезона, пресъздавайки повече от 100 роли. Елегантен, висок, с аристократично излъчване,..

публикувано на 04.05.24 в 14:00
Алекси Калев

Фестивалът ражда и любов

Мидалидаре рок с Алекси Калев - покана отсега: "Почнахме в 2017, това ще е четвъртото издание. Все още магнитът са артистите, но се стараем хората да идват за фестивалното изживяване. Пуснахме 1000 билета "на зелено", без имена и ги продадохме за 10 минути. Това, което правим е като европейски фестивал.  Миналата година имахме 20000 души за..

публикувано на 04.05.24 в 11:54
Мария Веселинова

Ах тези родители

Мария Веселинова, режисьор на "Ах тези родители" за спектакъла и за отношенията родители-деца: Идеята дойде от сина ми, който много хареса едноименната книжка, писахме на автора, той даде съгласие. Реално ни трябваше добър автор, който да превърне идеята в пиеса. Получи се много добре. Работата не е лесна. Темата е важна за родителите - в спектакъла..

публикувано на 04.05.24 в 10:16