Романтика ли само е селото? По време на пандемията се засили интересът към живота на село. Но как са нещата на място? Едно недалечно от София село, Долни Раковец, приема изнесеното студио на Радио София. Първият събеседник, както му е редът, е кметът Йорданка Атанасова: "Известни сме с раковското масло-чесъна и минералната вода, на 45 км от Столицата, насред радомирското поле, по настояща адресна регистрация в момента са 112 души. Във всеки двор има минерална вода, някъде температурата е по-топла, общо между 32 и 34 градуса. Имаме ЖП връзка, маршрутка, до София се стига за около 40 минути."
"Вероятно още с основаването на селото в Седемнайсети век е построена първата църква. Празникът на селото е в началото на м. септември. Чакаме ново читалищно настоятелство, имаме малък музей в кметството. Имаме интерес от сградата на училището да се направи арт-център."
Какви са предизвикателствата за общината, към която е селото от Пламен Алексиев - кмет на община Радомир, който в края на разговора обобщава проблемите около липсата на бюджет заради липса на постоянен адрес на новодошлите::
"Очакваме започването на строежа на многофункционална зала. Искаме да възстановим и направим по-добър паметник на Никола Корчев, последният знаменосец на Самарското знаме. Трябва да си знем миналото, имаме уникални черкви, като в Чуковец, без нито един пирон."
Божидар Шадов – писател краевед за книгата си за региона: "Бит, обучение, сватби, кръщенета. Селото е отпреди няколко века. Нашата земя е дар от Бога. Чесънът ни е много качествен, наричат го раковско масло. Селото се разкрасява, в бита има положителни проблеми, радвам се на младите хора."
проф. Симеон Ананиев - експерт по транспорта, преподавател, родом от село Долни Раковец: "Човек трябва да е свързан с корена си. Помня, че имаше много деца, реката и езерото бяха чисти. Сега имаме потенциал за интермодален транспортен хъб. Но трябват експерти, а не хора с партийни протекции. С влак сега се пътува до София за час и двайсет":
Мирена Костова, която отскоро е избрала живота на село: "Животът е много по-различен, редовно се чисти и се кастрят дръвчета. Зимата е по-трудна и тежка. Не ни липсва градския живот. Първата година я карахме на ентусиазъм, силното желание да си тук е водещо":
Анелия Иванова, производител на най-добрия чесън: "Убедих се, че в това село не става семе от друго място, няма как да ви го покажа. Раздавах и подарявах, но съпругът ми се занимава със земеделие, сега имаме около десетина декара, убедих се, че в съседното село нашият чесън не е същият, не става. А нашият е едър, без торове и препарати, плевим го на ръка":
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..