Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Долни Раковец - Радомирско в ефира на Радио София

| обновено на 27.06.21 в 12:06
с. Долни Раковец - етнографска сбирка
Снимка: Ангелина Грозева/Радио София

Романтика ли само е селото? По време на пандемията се засили интересът към живота на село. Но как са нещата на място? Едно недалечно от София село, Долни Раковец, приема изнесеното студио на Радио София. Първият събеседник, както му е редът, е кметът Йорданка Атанасова: "Известни сме с раковското масло-чесъна и минералната вода, на 45 км от Столицата, насред радомирското поле, по настояща адресна регистрация в момента са 112 души. Във всеки двор има минерална вода, някъде температурата е по-топла, общо между 32 и 34 градуса. Имаме ЖП връзка, маршрутка, до София се стига за около 40 минути."

"Вероятно още с основаването на селото в Седемнайсети век е построена първата църква. Празникът на селото е в началото на м. септември. Чакаме ново читалищно настоятелство, имаме малък музей в кметството. Имаме интерес от сградата на училището да се направи арт-център."

Какви са предизвикателствата за общината, към която е селото от Пламен Алексиев - кмет на община Радомир, който в края на разговора обобщава проблемите около липсата на бюджет заради липса на постоянен адрес на новодошлите::

"Да се изпълни бюджета. И коридор номер 8 - при нас се събират двете линии, до Гюешево и Кулата. Водната криза директно ни засяга, градът е във воден режим от година и половина. Досега си мълчахме заради Перник, а сега яз.Студена е пълен. Хората са си платили сметките, не може да се обрича един град на воден режим, да имаме нужда от 80 хил.кубика, а 300 хил. да се изхвърлят в Струма, няма способ тази вода да идва до нас." И още:

"Очакваме започването на строежа на многофункционална зала. Искаме да възстановим и направим по-добър паметник на Никола Корчев, последният знаменосец на Самарското знаме. Трябва да си знем миналото, имаме уникални черкви, като в Чуковец, без нито един пирон."


Божидар Шадов – писател краевед за книгата си за региона: "Бит, обучение, сватби, кръщенета. Селото е отпреди няколко века. Нашата земя е дар от Бога. Чесънът ни е много качествен, наричат го раковско масло. Селото се разкрасява, в бита има положителни проблеми, радвам се на младите хора."

проф. Симеон Ананиев - експерт по транспорта, преподавател, родом от село Долни Раковец: "Човек трябва да е свързан с корена си. Помня, че имаше много деца, реката и езерото бяха чисти. Сега имаме потенциал за интермодален транспортен хъб. Но трябват експерти, а не хора с партийни протекции. С влак сега се пътува до София за час и двайсет":

Проф. Павел Пенчев – професор по хидрогеология: "Водата няма особени лечебни свойства, единствено по-високата ѝ температура я прави минерална. Сега находището е занемарено. Няма санитарно-охранителна зона. Няма необходимите условия, а може да се направи аквапарк. Местните хора правят каквото могат.":

Мирена Костова, която отскоро е избрала живота на село: "Животът е много по-различен, редовно се чисти и се кастрят дръвчета. Зимата е по-трудна и тежка. Не ни липсва градския живот. Първата година я карахме на ентусиазъм, силното желание да си тук е водещо":

Анелия Иванова, производител на най-добрия чесън: "Убедих се, че в това село не става семе от друго място, няма как да ви го покажа. Раздавах и подарявах, но съпругът ми се занимава със земеделие, сега имаме около десетина декара, убедих се, че в съседното село нашият чесън не е същият, не става. А нашият е едър, без торове и препарати, плевим го на ръка":






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00