Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Атлас на застрашените видове” вече и на българския книжен пазар

Снимка: Издателство "Сиела"
“Атлас на застрашените видове” вече може да се намери и в България. Книгата е интересна не само с прекрасните си илюстрации и като информация.

“Атласът е на автора Радик Мали, който се занимава с детска литература и поезия, но книгата съвсем не е детска, а за широк кръг читатели. Написана е на достъпен език и би била интересна както на детската аудитория, така и на възрастни хора, в това число и специалисти в дадена област, тъй като атласът обхваща различни животни и всеки човек може да намери нещо много интересно, което не знае за даден вид”, казва д-р Емилия Вачева от Националния природонаучен музей при БАН, която е херпетолог (занимава се със земноводни животни и влечуги).   

В атласа са включени 41емблематични вида животни, носещи своите истории и послания на вида си. Има и влечуги, и земноводни.
Мексиканската амбистома или Аксолотъл
“За мен е много интересен примерът на Мексиканската амбистома или Аксолотъл, което е едно земноводно, разпространено масово на пазара. Всеки може да си го отглежда като домашен любимец, но в природата неговото местообитание е сведено само до едно място - Мексико сити, в каналите в и около града. Това място е силно замърсено и в природата този вид на истина е на границата да изчезне. Реално в света е запазен в домашни условия”, разказва д-р Вачева.

В атласа е включен и един вид изчезващи папагали, чиято история нашумя покрай анимацията “Рио” - става дума за Спиксовият папагал ара, който до преди детската анимация е бил критично застрашен от изчезване. Дори и в момента и в природата и в плен са останали много малко индивиди.
Спиксов папагал ара
“Реално когато един вид достигне до такова състояние, в което има много малко индивиди, съответно и генетичното разнообразие на този вид е много ниско, дори и да се размножи, то става между близкородствени индивиди и те не са толкова устойчиви и не е гаранция, че видът ще оцелее”, обяснява херпетологът.

Още за новия “Атлас на застрашените животни”, както и за опазването на животинските видове чуйте в разговора на Лили Големинова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 22.11.24: Какви заплати ще направят ефективна работата на полицаите?

В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..

публикувано на 22.11.24 в 18:35

Творби на европейски поети галят сетивата на пътниците в метрото

Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..

публикувано на 22.11.24 в 17:50
Проф. Преслав Наков

Проф. Преслав Наков: Силата на фалшивите новини е поради слабостта на хората

Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..

публикувано на 22.11.24 в 17:17
Д-р инж. Веселин Тодоров

Кои са условията за по-бърза енергийна трансформация у нас?

На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..

публикувано на 22.11.24 в 16:16

Откриват Sofia Christmas Fest

Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК  се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“.  Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт  на изпълнителите от  Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..

публикувано на 22.11.24 в 16:05

Текат номинациите за кампанията на БНР "Посланици на културата"

Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..

публикувано на 22.11.24 в 15:22
Пам Бонди изкара два мандата като главен прокурор на Флорида

Новата номинация за министър на правосъдието в САЩ предизвика облекчение

Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..

публикувано на 22.11.24 в 15:20