Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юли може(м) и без пластмаса

Българският евродепутат Радан Къневй очаква България да започне прилагане на евродирективата от началото на 2022 година

| обновено на 01.07.21 в 18:05

Започна месецът, в който и тази година се провежда световната инициатива за намаляване употребата на еднократни пластмасови продукти и ограничаване на замърсяването с такива отпадъци.

В България „Юли без пластмаса“ се провежда за четвърта година.

Най-лесният начин да (започнем да) ограничаваме пластмасата във всекидневието ни е като изберем стъклена или метална бутилка за вода, посъветва слушателите на Радио София Елеонора Йосифова от екологичното сдружение „За земята“.

Да използваме чаша за многократна употреба, дори когато ходим на бар. Да използваме такъв съд и за храна.

Да припомним, че от 3 юли влиза в сила европейската директива, според която се забраняват много пластмасови продукти за еднократна употреба. Сред тях са вилички и лъжички, бъркалки, сламки, дори клечки за уши от пластмаса.

МОСВ трябва транспонира тази изисквания в българското законодателство и да следи за изпълнението както на тази директива, така и на други амбициозни и благородни цели. Очаквам с общественото обсъждане хората да разберат защо е важно да намалим еднократната пластмаса, подчерта Елеонора Йосифова.

С нея разговаря Антония Каменичка.

Радан КъневЦелта на директивата е ясна – да се ограничи огромното количество пластмаса и отпадъци, с които се зариваме през последните десетилетия и да се премине към еднократни разградими или лесни за обработка материали“, коментира пред Радио София Радан Кънев, заместник-член на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните в Европейския парламент.

По мнението на Кънев списъкът от забранени пластмасови изделия тепърва ще бъде разширяван, директивата е „скромна“.

Той коментира, че България обикновено се влачи след процесите, дори и по важни въпроси, какъвто е екологичната директива.

Транспонирането у нас е забавено, дори обществото ни няма достатъчно информация и подготовка.

По такива въпроси не е нужно да чакаме решения на европейските институции. Хората и управляващите трябва да преценят и да приемат ограничения, които са в полза на бъдещето ни, допълни Радан Кънев. Той очаква приложението на евродирективата в България да е факт от началото на 2022 година.

  • Чуйте мнението на Теодора Младенова, зам.-управител на една от най-големите компании в България, които произвеждат опаковки за храна. Фирмата й почти няма да бъде засегната от европейската директива, но обясни как ще се отрази на бизнеса. 
    Младенова е скептична, че документът на ЕС ще постигне поставените цели.
  • Според Стоян Вакареев - изп. директор на една от големите фирми за производства на пластмасови изделия, въвеждането на директивата ще доведе но милиони загуба, защото тези продукти са около 30% от асортимента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55
Ема Цветанова от

“Писателница” - инициативата, която популяризира творческото писане сред младите хора

“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..

публикувано на 21.02.25 в 18:10
Георги Вулджев

Бюджет 2025 е като този на служебния кабинет, но с "козметични разлики"

Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..

публикувано на 21.02.25 в 17:41
Водещият Боян Бочев с част от Ogi 23

Бандата Ogi 23 празнува 20 години на сцена

Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша.  Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..

публикувано на 21.02.25 в 17:41

Помагат ли новите технологии за интеграцията на хора с увреждания?

Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд. Как технологиите променят живота на..

публикувано на 21.02.25 в 17:33
Копривщица е едно от огнищата на българското Възраждане

Фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” събира почитатели на традициите

На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” .  “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..

публикувано на 21.02.25 в 16:31