Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работата - това аз ли съм?

В новата си книга „Започни начисто“ Лили Георгиева дава насоки как да чувстваме професията си като средство за себеизразяване

| обновено на 02.07.21 в 16:23
В Радио София Лили Георгиева (вляво) донесе книгата си направо от печатницата

Ако перифразираме една реклама, много от нас могат да кажат: Не си ти, когато работиш…

Други обаче – щастливци са те – биха се определили същността си именно с професията, която упражняват. И тя им носи повече от средства за живот, повече от удовлетворение.

Консултантът по кариерно развитие Лили Георгиева издаде книга, озаглавена „Започни начисто“, в която отговаря на едни от най-задаваните по темата въпроси:

  • Кой си ти, когато работиш, и доколко си удовлетворен от това?
  • Как преживяваш професионалната си роля?
  • Защо работиш отвъд парите и какво ти носи твоята работа?
  • Как да преминеш от усещане за тежест и липса на смисъл към усещане за лекота и радост в работата?
  • Как да укротиш перфекционизма и да подсилиш увереността си?

„Хората вече не искат да виждат работата си като източник на препитание, а като средство на изявяване на тяхната същност. И така би трябвало да бъде“, подчерта пред Радио София авторката.

Според Лили Георгиева най-важният въпрос не е "Какво искам да работя?", а "Как изявявам същността си в работата?" Време е да търсим радостта от дейността си.

За целта трябва да разберем кои сме ние, кога сме били щастливи, коя е естествената ни роля. Има ограничаващи убеждения, които е добре да преодолеем, за да не ни дърпат назад.
След себе си, трябва да видим света наоколо. А третата стъпка е да станем видими, използвайки уменията и амбициите си.

Книгата „Започни начисто“ ще бъде представена на 4 юни в София (15.30 ч., кино "Кабана") и на 7 юли във Варна.

Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова с Лили Георгиева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35