Светът днес отбелязва Деня на един от най-популярните плажни женски костюми – бикините.
Този тип бански е съществувал още по времето на Римската империя като гимнастически костюми, разказа пред Радио София Ина Иванова, моден журналист и блогър (The Radiant Cherie).
До ХХ век на жените не е било позволено дори да си показват глезените.
За плуване са използвани дрехи от няколко пласта, дори с тежести, за да не се повдигат от водата.
Коко Шанел се появила в Кан в провокативен бански от 2 части. Със скъсяването на полите женското тяло става все по-видимо и промяната на банския костюм става възможна.
До преди близо 100 години банските се правели от вълна.
С течение на времето и кройките, и цветовете стават по-предизвикателни.
На 5 юли 1946 година французинът Луи Реард успял да уговори своя позната танцьорка Мишелин Бернадини да представи пред публика новия бански костюм от две части. Името му идва от атола Бикини в Тихия океан, на който САЩ изпробва атомна бомба. Ренард решил, че така „ще взриви" модната публика.
Скандалът е налице.
В католическите страни (като Испания, Португалия и Италия) бикините били забранени.
Бикините днес се носят само през лятото. Снимка: ЕПА/БГНЕС
През 1957 година, списание Modern Girl пише: "Не можем да не говорим и за така наречения бански-бикини. Изобщо не можем да си представим, че е възможно едно порядъчно момиче да облече подобно нещо".
Принос за популяризирането на този тип бански има и Бриджид Бардо, която във филма „И бог създаде жената" се появява с такъв бански костюм. След филма, бум на облечени в такива бански има на Ривиерата и в Сан Тропе.
Актуалната мода диктува банските днес да са придружени от много връзки, а цветовете да са пастелни, допълни Ина Иванова.
Чуйте разговора с нея.
Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..
Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..
От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..
Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..
След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..
Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..
Проектът “Богини на водата“ в Банкя е арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора, с няколко творчески ателиета и музикално-танцов спектакъл, с представления, които ще се проведат на 25-ти и 27-ми юли. “Избрахме темата “Богини на водата”, защото символ на гр. Банкя е минералната вода и водата като стихия като магия, която..