Часове преди да говори пред зрители и почитатели на фотографията, природата или животните, Ивайло Зафиров гостува в Радио София, за да разкаже за своята страст. Той прави най-трудните снимки, които изискват дълго планиране, търпение и майсторство – (в) дивата природа.
Работил е като експерт по „Натура 2000“ към МОСВ, сега се занимава с мониторинг на проекти към Европейската комисия. Но и извън професията обича да пътешества в екзотични страни. И да снима красивото, дивото. Птици, бозайници, влечуги, земноводни, дори пеперуди и бръмбари…
Както и да участва в каузи.
„Биолог съм по образование, но откакто се помня, съм природозащитник по призвание. Природата е основна ценност и тя трябва да се опазва“, подчертава Ивайло Зафиров.
И изрежда важните фактори за добра снимка: светлина, място, уникалния миг, който сетивата ни не регистрират винаги пълноценно…
Признава, че изпитва удоволствие както от контакта с природата, така и от самите снимки, които прави и може да доставят наслада – на него, а и на други зрители.
Фотографиите стават и средство за обучение, за повече информираност на хора, които не излизат често от града.
„Със снимките се разказват истории. Като видят красотата на природата, хората се замислят“, допълва Зафиров.
Тази вечер в кино "Кабана" от 19.00 часа може да видите негови снимки и да чуете повече от него. Колегата му Асен Игнатов пък ще говори за спецификите на макрофотографията (на насекоми).
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова с Ивайло Зафиров.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..