Комуникациите и специалистите в тази сфера имат нарастваща роля в стратегическото бизнес планиране на организациите. Това е сред важните изводи на „КоМ:Инсист“ – мащабно изследване в областта на корпоративните комуникации в България, чиято цел е да установи съвременните тенденции, възможностите и предизвикателствата пред професионалистите в сектора.
„По-рано пиарът се възприемаше като изпълнител. При дигитализацията и времето, когато всяка информация се разпространява бързо и предизвиква реакция и критика, комуникационният специалист и мениджър трябва да е на масата при вземането на решения, не да ги получава“, подчерта пред Радио София гл. ас. д-р Калин Калинов от Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Кл. Охридски“, ръководител на проекта.
Комуникационните експерти могат да предскажат обществената реакция след дадено действие или събитие. По този начин могат, ако не да повлияят, то – да допринесат за по-отговорното вземане на решения, съгласи се доц. д-р Александър Христов, зам.-председател на БАПРА.
Взаимодействието на пиарите с медиите има за цел да доведе до по-чиста информационна среда и адекватно информирано общество, изтъкна Елена Матеева – изпълнителен директор на Българското дружества на връзки с обществеността (БДВО).
По думите й подписаният през миналата година Етичен кодекс е закономерен акт, имайки предвид средата, в която живеем, ставащите процеси в обществото и бранша, нарастващата роля на комуникаторите, времето, в което пиар специалистите практикуват. Беше естествено да бъдат включени допълнителни правила към базисните принципи, подчерта Матеева:
„Новия Етичен кодекс е знак за съвместната визия на цялата ни общност и желанието да развиваме професията, стъпвайки на общи и споделени правила.“
Доц. д-р Александър Христов и гл. ас. д-р Калин Калинов
Днешният празник на бранша ще протече под наслова „Стратегическата роля на комуникациите". Ще бъде обявена и стипендията на името на проф. Тодор Петев.
„Оптимист съм, професионалната общност става все по-обединена и сплотена. Различните организации през последните години направиха много за имиджа на професията и тя става все по-привлекателна“, допълни доц Христов.
Чуйте разговора на Катя Василева с Александър Христов, Елена Матеева и Калин Калинов.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..