Поредна биография за съветския диктатор Йосиф Висарионович Джугашвили (1879-1953), написана от Олег Хлевнюк, главен специалист в архива на Руската федерация, се появи и на български език, в превод на проф. Владимир Игнатовски.
Книгата „Сталин - нова биография на един диктатор“ е за хора, които имат свободно мислене, подчерта пред Радио София Любен Козарев, управител на издателство „Изток-Запад“.
Авторът Олег Хлевнюк е доктор на историческите науки, водещ научен сътрудник в Международния център за история и социология на Втората световна война и нейните последици към Националния изследователски университет „Висше училище по икономика“. Той построява книгата на базата на доброто познаване на историческите документи.
Описва часовете след като Сталин получава удар и никой от охраната не е смеел да влезе в стаята му. Но разбира се описва живота му още от детските години - истината за тях се оказва по-друга от това, което е разпространено. След това като ученик е бил отличник.
Всъщност „Хлевнюк се опитва да промисли едно много трагично време – ХХ век с двете световни, както и Студената война“, допълни Козарев.
През 1937-38 година Сталин се освобождава всички, на които не можел да се довери, убива са над 900 хиляди. Сътрудникът му Ежов е изготвил над 15 000 докладни записки с изброени абсолютно всички арестувани и разстреляни. По времето, когато одобрявал тези списъци, Сталин е имал и психически проблеми, смята Хлевнюк.
Книгата е много информативна, авторът е добросъвестен историк, а базирането на документи прави биографията убедителна, каза още Любен Козарев.
Чуйте разговора с него.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..