Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милчо Левиев завинаги - нестихващият разговор с музиката

На 10 юли, в 21.00 ч. на A to JazZ

Снимка: Лили Големинова

Музиката на Милчо Левиев наистина ще остане завинаги. С времето все повече ще си даваме сметка за отпечатъка, който той е оставил върху света на джаза. За историята на създаването на албума SONATA'57, който ще бъде представен тази събота на фестивала A to JazZ, специално за Радиокафе разказа Иван Минчев, продуцент на албума и близък приятел на Милчо.

"През лятото на 2019 той записа пианата и даде насоки на звукорежисьора Валери Костов в Пловдив как да се случва нещата по-нататък. И когато през октомври той си отиде от този свят, всички ние, най-близките му, бяхме в ступор, но след това осъзнахме, че трябва да завършим това негово последно дело." 

Това отнема почти година на екипа, тъй като много музиканти от цял свят участват. Всички те го правят pro bono , записват своята партия там, където са и изпращат файловете в Пловдив. При това говорим за джазмени от класата на Фред Селдън (работил с Дон Елис и Натали Коул, записвал с Елвис Пресли, Майкъл Джексън и Ринго Стар, част от музикалния екип на "Кървав диамант" и "Карибски пирати"), Питър Ърскин  ( тук е достатъчно да споменем Weather Report), Глен Ферис, който преподава в Парижката консерватория, записвал със Франк Дзапа и Стиви Уондър, както и Влатко Стефановски и елита на българския джаз (общо 40 човека).

"Важно е да кажем, че този албум Милчо посвещава на Вики (Аламзиду). Искал е да бъдат написани текстове към тези вариации върху теми от големи композитори като Шопен, Чайковски, Рахманинов, Вила-Лобос, Барток" - разказва Ива Стоянов. И текстовете са факт, създадени от Елефтерия Мавромати. А само след няколко месеца SONATA'57 ще излезе и като LP.

Проектът Mилчо завинаги e представен първо в родния му Пловдив, след това - в Габрово, тази събота е в София, а след това ще гостува на джаз фестивала в Банско. Сформирана е специална формация с бенд лидер Анатоли Дончев, която включва Димитър Семов, Васил Хаджигрудев и Тодор Бакърджиев, и, разбира се, Вики Алмазиду (със специалното участие на Human Touch и Теодосий Спасов), с която музиката на Милчо Левиев пътува. 

Иван Минчев разказва и за многопластовата и космополитна личност на Милчо Левиев, за способността му да открива и забелязва хубавото, независимо от кого е създадено, за това колко много е помагал на младите музиканти, за срещите и работата му с най-големите в света на джаза, за Били Кобъм, който казва "Милчо е моят учител", за Ренди Брейкър и неговите думи как "Милчо превеждаше на музикален език фантасмагориите на Били", за специфичното му чувство за хумор и умението да се радва на живота и да се чувства добре навсякъде по света.

Подробности можете да чуете в интервюто на Лили Големинова с Иван Минчев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50