Юлита Фъсева е родена в България, в семейство на музиканти (родители, сестра, братовчеди), пръснати из цяла Европа. Когато е на 9 г., заминава за Германия, където майка й е поканена да свири. Самата Юлита Фъсева е завършила музикалната академия във Франкфурт. Където и обаче да я отвежда професията, тя винаги през лятото си идва в България.
И понеже е родом от Велико Търново, на сърце й е тази част от страната ни. И един ден, като се разхождат из Арбанаси със своя съпруг, Димитри Местдаг, който свири на обой/английски рог в същия оркестър в Антверпен, и разглеждат прекрасните църкви, той възкликва колко би било хубаво да направят фестивал, да има музика, концерти.
И така, малко на шега, Юлита се обръща към директора на музеите, който всъщност отговаря за църквите и той прегръща тази идея. И фестивалът е факт. На места, където никога досега не е имало концерти.
Благодарение на Arbanassi Summer Music много белгийски музиканти идват в България – и да свирят, и да се влюбят в нея и да дойдат отново. Идват и български инструменталисти, които работят в Западна Европа. Успяват да се съберат на едно място едва в Арбанаси, няколко дни преди началото на фестивала и започват едни усилени репетиции, но по думите на Юлита Фъсева „ние подбираме толкова съвършени музиканти, че въпреки че е в последния момент, „събирането“ на програмата е истинско удоволствие“.
Публиката първоначално, е най-вече, от региона, но постепенно фестивалът придобива популярност и има хора, които пътуват от София за определени концерти.
Всяка година фестивалът има определена обединяваща тема – музика от определена държава или конкретна музикална стилистика. Тази година, поради трудностите с пътуванията и последствията от Ковид, музикантите са по-малко, само 7 и програмата е правена според тези, които могат да стигнат до Арбанаси. Но, както винаги е бил стремежът на Юлита Фъсева, отново има интересни творби, често такива, които рядко или почти никога не са били изпълнявани в България.
Пристига и една оперна певица, чудесно сопрано, „която е голяма звезда в Белгия“ – Лоре Бинон. Останалите музиканти са цигуларката Хеди Керпичиян, която пристига от Страсбург, Демна Гигова (виола), Роберта Верна (цигулка), която току-що спечели място на концертмайстор в Копенхаген (сред стотици кандидати), Иво Александров (виолончело), самата Юлита Фъсева и нейния съпруг.
Програмата на фестивала преминава през Моцарт, Берлиоз, Респиги, Елгар и Холст и стига до едни специален аранжимент на сюитата „Уестсайдска история“ на Бърнстейн.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...