Юлита Фъсева е родена в България, в семейство на музиканти (родители, сестра, братовчеди), пръснати из цяла Европа. Когато е на 9 г., заминава за Германия, където майка й е поканена да свири. Самата Юлита Фъсева е завършила музикалната академия във Франкфурт. Където и обаче да я отвежда професията, тя винаги през лятото си идва в България.
И понеже е родом от Велико Търново, на сърце й е тази част от страната ни. И един ден, като се разхождат из Арбанаси със своя съпруг, Димитри Местдаг, който свири на обой/английски рог в същия оркестър в Антверпен, и разглеждат прекрасните църкви, той възкликва колко би било хубаво да направят фестивал, да има музика, концерти.
И така, малко на шега, Юлита се обръща към директора на музеите, който всъщност отговаря за църквите и той прегръща тази идея. И фестивалът е факт. На места, където никога досега не е имало концерти.
Благодарение на Arbanassi Summer Music много белгийски музиканти идват в България – и да свирят, и да се влюбят в нея и да дойдат отново. Идват и български инструменталисти, които работят в Западна Европа. Успяват да се съберат на едно място едва в Арбанаси, няколко дни преди началото на фестивала и започват едни усилени репетиции, но по думите на Юлита Фъсева „ние подбираме толкова съвършени музиканти, че въпреки че е в последния момент, „събирането“ на програмата е истинско удоволствие“.
Публиката първоначално, е най-вече, от региона, но постепенно фестивалът придобива популярност и има хора, които пътуват от София за определени концерти.
Всяка година фестивалът има определена обединяваща тема – музика от определена държава или конкретна музикална стилистика. Тази година, поради трудностите с пътуванията и последствията от Ковид, музикантите са по-малко, само 7 и програмата е правена според тези, които могат да стигнат до Арбанаси. Но, както винаги е бил стремежът на Юлита Фъсева, отново има интересни творби, често такива, които рядко или почти никога не са били изпълнявани в България.
Пристига и една оперна певица, чудесно сопрано, „която е голяма звезда в Белгия“ – Лоре Бинон. Останалите музиканти са цигуларката Хеди Керпичиян, която пристига от Страсбург, Демна Гигова (виола), Роберта Верна (цигулка), която току-що спечели място на концертмайстор в Копенхаген (сред стотици кандидати), Иво Александров (виолончело), самата Юлита Фъсева и нейния съпруг.
Програмата на фестивала преминава през Моцарт, Берлиоз, Респиги, Елгар и Холст и стига до едни специален аранжимент на сюитата „Уестсайдска история“ на Бърнстейн.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - Бойко Борисов заяви, че "с облекчение" оттегля кандидатурата си за премиер - Възможно ли е правителство с равноотдалечен..
Вече 12 години фондация "За нашите деца" осъществява кампанията "Тази Коледа чудесата правите Вие". В нея могат да се включат компании, корпоративни екипи и бизнеси чрез продукти с кауза. До 22 декември екип на фондацията ще бъде и на Sofia Christmas Fest, където на специален щанд могат да бъдат закупени коледни изненади с благотворителна цел,..
Десетото юбилейно издание на "Базар на професиите", организирано от Българската мрежа на глобалния договор на ООН ще срещне деца и младежи с компании и професионалисти от различи сфери. То ще се проведе на 29 и 30 ноември в иновационен Форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк. "Базар на професиите 2024" ще премине под надслов "Твоето бъдеще по твоя..
Приютът за бездомни хора в Перник става целогодишен. Той е с капацитет за 10 лица и освен подслон през зимата, осигурява на настанените в него и топла храна. Центърът за бездомни хора се намира в кв. "Калкас" и досега функционираше само през зимните месеци. Той е създаден през 2020 г., припомни пред Радио София кметът на Перник Станислав..
В предаването “Радиокафе“ художникът Орлин Атанасов разказа за изложбата „Странни мисли по никое време“, която се открива на 27 ноември в джаз клуб в София. "Никое време“ е времето, в което живеем, а “странните мисли“ го съпътстват, изскачат най-различни, изненадващи и мен самият, затова си мисля, че би била любопитна и за зрителите",..