Арх. Христина Христова е получила награда за къща на колела, която е проектирала. Светлин Добревски е сертификатор на пасивни къщи, а Мартин Георгиев е строителен инженер. В студиото на радио София те разказаха какво е да живееш в пасивна къща или в Tiny house.
„Моя позната, през 2010 г., се върна в България от Съединените щати и ми предложи да работим в направление пасивни сгради. Тогава дори не знаех какво е това пасивна сграда“, разказа Светлин Добревски.
В основата на пасивните къщи стои концепцията, че чрез пасивни мерки, ние можем да редуцираме силно потреблението на енергия за отопление и охлаждане.
Светлин разказа, че живее в пасивна къща от 287 кв.м. Годишните сметки за отопление, охлаждане, топла и студена вода на семейството му са под 1400 лева.
Tiny house или живот в малка къща е изключително популярно начинание в САЩ.
"С жена ми от години гледахме по телевизията как хората си правят Tiny house и решихме да си направим и ние. Нашата малка къща е изградена върху ремарке и е на колела. От хоби, това се превърна в наш бизнес. Аз живея през лятото в такава къща и за мен 20 кв.м. са достатъчни. Целият ток, който използваме е от слънчева енергия и вятър. Същото важи и за топлата вода“, разказа Мартин Георгиев.
Арх. Христина Христова сподели, че е живяла в Лондон, в съвсем тясна квартира, а обитаването на малки пространства в последствие за нея, става целенасочено.
„Първата къщичка, която построихме беше лично за нас. Темата с микро пространствата ми е слабост. След първата мобилна къща го превърнахме в бизнес, тъй като имаше много голям интерес към нея. Философията е, че ние не искаме където и да отидем да оставим бетон след нас, а да се любуваме на природата, без да сме инвазивни към нея“, разказа арх. Христова.
Тя добави, че обитавайки малко пространство трябва да бъдеш минималист към ползването. А това се възпитава.
Целия разговор можете да чуете тук:
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато..