Любителите на пътешествията ще имат пореден кино празник, който ще се проведе в първата половина на август с ексклузивни премиери в София и много идеи за нови дестинации.
За 15 дни фестивалът „Кино за пътешественици” ще покаже 17 филмови пътешествия - от безкрайните пясъци на Сахара, през прашните пътища на Етиопия и хладната красота на Исландия до красивите културни паметници на Исфахан.
Фестивалът ще започне с филма „Сами из Азия”, представящ вълнуващото пътешествие на Илайджа Пост и възрастния му чичо из непознатите кътчета на Китай през Лаос и Тайланд до красивия храмови комплекс Ангкор Ват в Камбоджа. Преди прожекцията на филма Мариана Панайотова ще сподели за своето пребиваване в Източен Китай и престоя си в град Нандзин.
Ден преди началото - на 31 юли, ще се състои вечер посветена на Япония, по време на която Здравко Григоров и Ангел Хаджийски ще разкажат за своите приключения в Страната на изгряващото слънце, а ексклузивно ще бъде показан филмът „Глътка чай”.
Здравко Григоров дори ще (се опита да) направи традиционен японски сладкиш, обеща самия той в ефира на Радио София от Саарбрюкен
Сред заглавията са още „От Кейптаун до Кайро с влак” на южноафриканеца Ник Шоу (4 август), „Камино де Сантяго“ (5 и 15 август) на швейцарските режисьори Йонас Фрай, Мануел Швайцер, „Исландия наведнъж“ (6 август), „По пътищата на Куба“ (8 август), „Крепост”, представящ отблизо Приднестровието (10 август), „Спомени от Изтока” (13 август) - историята на пътешественик от ледена Финландия, посветил живота си на монголските легенди и японската поезия, и други.
Някои от прожекциите ще бъдат съпроводени със специално представяне и разкази на българи пътешественици, които имат преки впечатления от съответните страни.
Чуйте целия разговор на Катя Василева с организатора Здравко Григоров.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..