Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архитектки с розов балон между блоковете канят въображението за полет

В София инсталацията провокира на 8 и 9 юли, скоро и в други градове

Снимка: „Парашут“

Междублоковото пространство може да е място и за мечти, и за романтика.
В това могат да бъдат убедени само артисти по душа и призвание.

Точно такива са архитектките Десислава Петкова и Силвия Чернева, които измислят и реализират проекта „Парашут“.

Описват своята намеса в градска среда на София така:

„Голям розов балон се появява между блоковете сякаш от нищото. Танцува нежно с вятъра, отваря уста и ни подканва да влезем. Веднъж попаднали вътре, откриваме, че всяко наше движение променя мястото ни. Озоваваме се в корема на кит, в цепелин, летящ високо в небето, в подводница на 20 000 метра дълбочина. Всичко е възможно и истинско - ние сме едновременно и тук, и там.“

Свидетели на събитието са станали жители на кв. „Гео Милев“.

„Розовият балон стоеше в съзнанието ми като едно малко голямо вълшебство, които да поставям на различни места в градската среда“, сподели пред Радио София Десислава Петкова. Според нея инсталацията има сетивно-визуални качества, които „те подканват да се замечтаеш“.

Балонът предстои да продължи провокациите на сетива и асоциации и в други български градове. Засега се знае, че ща присъства на фестивал в Бургас през септември.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова с Десислава Петкова.


  • Десислава Петкова завършва „Архитектура“ в Академията по изящни изкуства във Виена и специализира с магистратура в Католическия университет Льовен, Белгия, с фокус върху градска среда, градска култура и градоустройство.
  • Силвия Чернева е архитектка и хореографка. Завършва бакалавър по архитектура в Кеймбридж и магистър по „Съвременен танц“ в Лондонския университет по съвременен танц.

Десислава е автор на градската намеса, а Силвия заснема кратки видео миниатюри, провокирани от причудливостта на балона.

Видео миниатюрите са достъпни чрез QR код, разположен на „Площадка“. Това е новият виртуален скулптурен парк на галерия „Галерия“ и се намира на ул. „Елисавета Багряна“, срещу Агенцията по вписванията.

Снимките за от проект "Парашут".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57