Работата от разстояние или все по-популярното определение „хоум офис“ се очертава като все по-предпочитан модел от различни по големина и сфера на дейност компании.
Прочуване на Adecco Group в Западна Европа показва, че броят на обявите за работа, в които се споменават възможности за отдалечена работа, се е увеличил със 126% за периода между май 2020 г. и април 2021 г. в сравнение с предходната година.
Схващането за работа от разстояние еволюира у много работодатели, включително и в България.
„Убедихме се, че това е не само възможно, но донякъде и препоръчително, работа от вкъщи или от друго място дори помага на бизнеса и дейностите, които трябва да се извършат“, каза пред Радио София от Поморие Гергана Иванова – управляващ партньор на „The Smarts“.
Тя изрази мнението, че работа от отдалечено, но вдъхновяващо място (защо не край морето) ще стане тенденция. В комуникационната сфера е особено важно човек да се зарежда, за да бъде по-креативен. Но всъщност това се отнася за много сфери на дейност.
Не е невъзможно работодателите да отговорят на предизвикателството да намерят подобно вдъхновяващо място, където да се пренесе (част от) офиса, допълни Иванова.
Тя не пропусна да отбележи, че в законодателството съществуват пропуски за подобни опции на работа, но това трябва и може да се поправи, имайки предвид пандемичните месеци, които преживяваме. От Съвета на жените в бизнеса дори са изготвили предложения, които биха помогнали на законотворците.
Последната година очерта доста големи промени в пазара на труда, отбеляза пред Радио София Диляна Йорданова - HR, ръководител екип „Привличане на таланти“ в Telus International Bulgaria.
„Доскоро водещ мотив за преместване беше желанието за развитие, сега все повече кандидатите проучват възможността в съответната компания да се работи дистанционно“, отбеляза Йорданова. „Ако доскоро това се смяташе за социална придобивка, сега вече е изискване и работодателите е добре да го имат предвид.“
Не е случаен фактът, че някои компании позволиха на служителите си да останат и да работят от вкъщи, дори и след смекчаване на мерките. Според Йорданова, която е сред Топ 100 HR професионалистите в България, според Career Show Index, това показва доверие и действа мотивиращо, въпреки че контролът не е лесен. Covid-19 ни принуди да бъдем по-гъвкави, каза още Диляна Йорданова.
Чуйте разговорите на Катя Василева с Гергана Иванова и Диляна Йорданова.
Анкетата направиха Момчил Бонев и Йоана Георгиева.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..