Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Открита монета доказва, че на Перперикон е бил и храмът на Дионис

Проф. Николай Овчаров
Снимка: Радио Кърджали

Последните разкопки в Източните Родопи допълват научната теза, че храмът на древногръцкия бог на виното и веселието Дионис се е намирал на Перперикон. До края на септември продължават археологическите разкопки, чиито ръководител е проф. Николай Овчаров.

В ефира на Радио София той съобщи, че в края на юли екипът му е открил три раннохристиянски гробници, чието отваряне е отложено заради изключително горещото време. 

В момента се работи при намален работен ден, а при първа възможност (когато паднат температурите) ще бъдат отворени и гробниците. Освен това през тази година са разкрити и нови сгради.

Открита е и тракийска монета, която потвърждава дългогодишната хипотеза на проф. Овчаров, че храмът на Дионис се е намирал на Перперикон.

Монета на Реметалк I“Монетата е много интересна - на Реметалк I - един от последните одриски тракийски царе, който царува в края на старото и началото на новото хилядолетие. На тази монета той е изобразен, заедно със своята съпруга и с наследника си Котис, а от другата страна са неговите суверени - първият римски император Октавиан Август и жена му Ливия.

Монетата е доста рядка като тип и е особено интересна, защото тя, както и други монети на Реметалк, които сме открили през различните години, ни доказва един много важен епизод от историята на скалния град, а именно войната, при която одрисите (едно от големите тракийски племена) отнемат храма на Дионис от бесите.

Той (храмът) се е намирал някъде на границата между тези най-големи тракийски народи в Източните Родопи и локалиризархме тук (на Перперикон) олтара, където са се извършвали тези жертвоприношения, споменати от Херодот и от различни по-късни римски автори”, обяснява проф. Овчаров.         

Разкопките на археолога са в южния квартал на Перперикон и вече шеста година разкриват ситуацията около огромната базилика от V - VI век, която беше разкрита през 2016 г. 
Миналата година археологичния екип попадна и на епископската резиденция - сгради от нейната структура, които сега продължават да разчистват.

Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спортен празник организират от район "Изгрев" по повод Деня на българския спорт

На 22 май район "Изгрев" на Столична община ще отбележи Деня на българския спорт с разнообразни спортни активности за деца от 7 до 17 години. Инициативата бе предвидена за утре, 16 май, но лошото време бе причина празникът да се реализира с по-късна дата. Събитието ще открие кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев.   В партньорство с..

публикувано на 15.05.24 в 17:31
Д-р Николай Стоилов

Д-р Николай Стоилов е назначен за временно и.д. директор на УМБАЛ "Св. Иван Рилски"

Д-р Николай Стоилов е назначен за временно изпълняващ длъжността директор на УМБАЛ "Св. Иван Рилски", след като досегашният управител на лечебното заведение д-р Дечо Дечев отказа удължаване на договора му до провеждането на конкурс. Д-р Стоилов е част от екипа на Клиниката по ревматология към УМБАЛ "Св. Иван Рилски" от 2011 г. Той..

публикувано на 15.05.24 в 17:24
Александра Александрова-Сани(в средата) с Крис Илиев и Деси Попова

Александра Александрова - Сани за пътя към успешната реализация в чужбина и семейните ценности

Александра Александрова - Сани е психолог, която живее и работи в Англия. Тя бе гост в предаването "Добър вечер, София" и разказа за своя житейски и професионален път. Ето какво ни сподели Сани: "Работя в Националната пробация във Великобритания, където водя групи на хора извършили престъпления. Целта на нашата работа е да помогнем на..

публикувано на 15.05.24 в 16:55

В София се състоя Международна конференция "България в еврозоната, кога?"

България е член на Европейския съюз, но не и на еврозоната. Въпреки това страната изрази стремежа си да приеме еврото през 2025 г. Дали, кога и как ще се случи това? За да отговорят на тези въпроси, Асоциацията на почетните консули в България (АПКБ), Българската CFA Асоциация и Асоциацията на банките в България (АББ) организираха конференцията..

публикувано на 15.05.24 в 16:52

Как да се избегне спонтанен аборт

От 1993 година 15 май е Международен ден на семейството. Той е учреден от Генералната асамблея на ООН и целта му е да повишава информираността по въпроси отнасящи се за семейството. По данни на статистика всяка трета бременност в България завършва с аборт. На 31 май 2024 г. от 09:00 до 18:00 ч в Интер Експо Център ще се проведе Форум за женско..

публикувано на 15.05.24 в 16:14

За 20-и път София се присъединява към Европейската нощ на музеите

На 18 май 2024 г., за 20-и път София се присъединява към Европейската нощ на музеите. Инициативата се организира от Френския институт в България, Министерството на културата и Столичната община. И тази година, жителите и гостите на столицата ще имат безплатен достъп до редица изложби, концерти, работилници, филми и обиколки с екскурзовод в..

публикувано на 15.05.24 в 15:26

С изложбата "310 години пишеща машина" НПТМ отбеляза 67 години от създаването си

На 13 май 2024 г. Националният политехнически музей навърши 67 години от своето създаване. По този празничен повод неговият екип кани жителите и гостите на столицата на специално подготвената нова изложба "310 години пишеща машина“ (визуална история). Повече за еволюцията на пишещата машина и приносът й за човечеството, разказа..

публикувано на 15.05.24 в 15:03