Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Открита монета доказва, че на Перперикон е бил и храмът на Дионис

Проф. Николай Овчаров
Снимка: Радио Кърджали

Последните разкопки в Източните Родопи допълват научната теза, че храмът на древногръцкия бог на виното и веселието Дионис се е намирал на Перперикон. До края на септември продължават археологическите разкопки, чиито ръководител е проф. Николай Овчаров.

В ефира на Радио София той съобщи, че в края на юли екипът му е открил три раннохристиянски гробници, чието отваряне е отложено заради изключително горещото време. 

В момента се работи при намален работен ден, а при първа възможност (когато паднат температурите) ще бъдат отворени и гробниците. Освен това през тази година са разкрити и нови сгради.

Открита е и тракийска монета, която потвърждава дългогодишната хипотеза на проф. Овчаров, че храмът на Дионис се е намирал на Перперикон.

Монета на Реметалк I“Монетата е много интересна - на Реметалк I - един от последните одриски тракийски царе, който царува в края на старото и началото на новото хилядолетие. На тази монета той е изобразен, заедно със своята съпруга и с наследника си Котис, а от другата страна са неговите суверени - първият римски император Октавиан Август и жена му Ливия.

Монетата е доста рядка като тип и е особено интересна, защото тя, както и други монети на Реметалк, които сме открили през различните години, ни доказва един много важен епизод от историята на скалния град, а именно войната, при която одрисите (едно от големите тракийски племена) отнемат храма на Дионис от бесите.

Той (храмът) се е намирал някъде на границата между тези най-големи тракийски народи в Източните Родопи и локалиризархме тук (на Перперикон) олтара, където са се извършвали тези жертвоприношения, споменати от Херодот и от различни по-късни римски автори”, обяснява проф. Овчаров.         

Разкопките на археолога са в южния квартал на Перперикон и вече шеста година разкриват ситуацията около огромната базилика от V - VI век, която беше разкрита през 2016 г. 
Миналата година археологичния екип попадна и на епископската резиденция - сгради от нейната структура, които сега продължават да разчистват.

Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три центъра за временно настаняване приемат бездомни хора в София

Три центъра за временно настаняване на бездомни хора работят на територията на София. Капацитетът им е 510 души, като в момента в тях са настанени около 400, каза за Радио София Мина Йовчева – директор на дирекция "Социални услужи за деца и възрастни" към Столичната община. Тя добави, че със заповед на кмета е сформиран и мобилен екип, който..

публикувано на 26.11.24 в 15:14

Отбелязваме Дни на китайската култура и наука в България

През месец ноември 10 университета и много културни центрове в страната са домакини на Дните на китайската култура и наука в България . Едни от най-изтъкнатите китайски учени и експерти в областта на хуманитарните науки гостуват в различни градове и изнесоха лекции, споделяйки своя академичен опит както със студентите от релевантни..

публикувано на 26.11.24 в 14:47
Дима Настева и Андриан Асенов

Андриан Асенов: В спектакъла “Русалска нощ” с децата правим една магия

Спектакълът "Русалска нощ" е една магия по разказа на Йордан Йовков, създадена от възпитаници на Специализираното училище за ученици с нарушено зрение "Луи Брайл" и Сдружение "Арсов Саунд".  “От доста време провеждаме репетиции в училището “Луи Брайл”. Първоначалната идея беше децата да присъстват по време на репетициите, за да можем да ги..

публикувано на 26.11.24 в 11:53

Няколко пернишки квартала са без топлоподаване заради авария

Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин.  Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...

публикувано на 26.11.24 в 11:41

Откритите в Хераклея Синтика статуи са на внуци на римския император Октавиан Август?

Един от двамата братя - Гай или Луций, внуци на римския император Октавиан Август, е изобразен на първата мраморна статуя, открита през лятото при проучвания в античния град Хераклея Синтика , съобщи ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински. Транспортираха в музея в Петрич и втората статуя от Хераклея Синтика Глава на статуя е..

публикувано на 26.11.24 в 10:45
Така изглежда новата система

Подобряват уличното осветление в София с нова smart система

Уличното осветление на София се оборудва с автоматични контролери. Вече са монтирани първите 280 от общо 500 контролера.  Системата на градското осветление в София ще се наблюдава чрез специален софтуер и контролери в таблата, които ще подават информация, когато има промяна в напрежението. Оборудват уличното осветление на София с автоматични контролери..

публикувано на 26.11.24 в 10:20

Загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8%

Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..

публикувано на 26.11.24 в 09:24