Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диалектите - езиково богатство или признак на ниска култура

Проф. Ана Кочева
Снимка: Личен архив

Известно е, че всички диалекти са част от езиковото богатство на един народ. Въпреки това, при една част от хората има раздразнение и нетърпимост към диалектното говорене.

“Аз не съм сигурна, че реакцията, по отношение на диалектното, трябва да окачествим като раздразнение. Още повече от страна на носителите на едни регионални особености по отношение на техни сънародници от друг регион, с други особености.

По-скоро става дума за усещане, че определена особеност е силно диалектна, след като е различна, и то при диглосната конфронтация, т.е. когато се противопоставят не диалект - диалект, а диалект - книжовен език“, посочва проф. д-р Ана Кочева, ръководител на секция „Диалектология“ в Института за български език при БАН.

Съвременният книжовен език, по отношение на фонетиката, е с преобладаващи по-скоро западни черти. В книжовния език липсва мекостната корелация (меките съгласни, характерни за източните и югоизточните диалекти).

В книжовния език липсва редукция, т.е. промяната на широките гласни в тесни, когато са вън от ударение. Липсва също генерализираната винителна форма (глъвъта, рикъта - характерни за района на Велико Търново).  

“Когато носителят на книжовния език, като улови подобни особености, веднага ги дефинира като силно диалектни. За мен много по-смущаващо е съдържанието на даден разговор или по-скоро липсата на съдържание в определен диалог, а не толкова фонетиката”, казва проф. Кочева.

В диалектоложките експедиции, които провеждат екипно през последните години и които проф. Кочева счита за най-крупното изследване на диалектите на цялата езикова територия през XXI век, тя е забелязала, че хората владеят и книжовната норма, и родния си диалект, и могат да превключват кода, когато се налага. 

Чуйте още в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Румен Драганов: Имахме един много добър зимен сезон

Това, което можем да кажем е, че имахме един много добър зимен сезон, спрямо миналата година, когато зимата беше много силна и с близо 19% спрямо 2019 г., когато беше най-силната година преди пандемията. Така че можем да кажем, че зимата минава добре както по отношение на зима - ски, така и по отношение на туристите, които ползват сауна, СПА и..

публикувано на 16.04.25 в 14:27

Филхармония "Пионер" представя "Симфония в ре" в Първо студио на БНР

На 30 април, от 19.00 часа, Филхармония "Пионер“ ще представи "Симфония в ре“ в Първо студио на БНР. Диригент е Любомир Денев – син. В програмата са включени произведението "Картини от България“ - Константин Илиевски, "Импровизация“ за симфоничен оркестър из цикъла "Епизоди за пиано" оп.36 на Панчо Владигеров и Симфония в ре минор от Цезар Франк...

публикувано на 16.04.25 в 14:23
Савина

"Мило мое" е новата песен на фолклорната певица Савина Стоилова

Певицата Савина Стоилова с нов, различен авторски проект. При гостуването си в предаването “Добър вечер, София“ тя разкри, че новата й песен “Мило мое“ е нещо много различно от това, което е правила досега. “С нея много фино и деликатно се опитах да навляза в поп музиката, което е нещо извънредно за мен, защото в крайна сметка, моят път си е..

публикувано на 16.04.25 в 13:38

134 храма са без пожарогасители, връчени са 127 писмени разпореждания

В 134 от православните храмове и в 22 от местата за настаняване има несъответствия на правилата за пожарна безопасност, основно недостатъчни средства, като пожарогасители и пропуски в документацията, съобщават от ГД ПБЗН на брифинг във връзка с предстоящите Великденски празници, цитирани от БГНЕС. В 127 от храмовете са връчени писмени разпореждания,..

публикувано на 16.04.25 в 13:07
архив

Деца ще боядисат 1000 яйца на Велики четвъртък в Студентски град

За поредна година, на две места в София, ще се проведе инициативата "Голямото великденско боядисване на яйца“. Събитието създава общности и привлича все повече обществено внимание върху доброволчеството у нас. Утре, на Велики четвъртък, в Студентски град, 150 деца ще се включат в боядисването на 1000 яйца, каза пред Радио София директорът на..

публикувано на 16.04.25 в 13:02

По инвитро програмата на Столичната община са одобрени още 12 двойки

12 от общо 21 кандидатстващи двойки бяха одобрени за финансиране на инвитро процедури с донорски яйцеклетки по специалната Програма на Столичната община. Това реши на последното си заседание Програмният съвет, който разглежда документите на семействата. 7 от разгледаните кандидатури трябва да представят допълнителни здравни изследвания или..

публикувано на 16.04.25 в 12:29

Доц. д-р Мирослав Цветанов разглежда "Анатомия на куклата" в новата си книга

В новата си книга авторът доц. Мирослав Цветанов ни запознава с тайните и особеностите на непознатото и впечатляващо изкуство на водния куклен театър. В нея разказва и за тайните и неразкритите и до днес особености на професионалното куклено изкуство. Самата книга е разделена в две части . Първата е п осветена на древното изкуство на водния..

публикувано на 16.04.25 в 12:25