Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Иво Мечанов: Мястото на бъдещата детска болница е, където е предвидено в момента

Снимка: Мария Илиева
Нова детска болница може да има след 5-6 години, ако се започне от нулата с анализ на нуждите, архитектурен конкурс, изготвяне на нов проект и строителство. Това коментираха експерти на обществена дискусия на тема „Национална детска болница в България в контекста на добрите европейски и световни практики“.

На дискусията в Народното събрание се разбра, че е под въпрос дали болницата ще бъде в двора на Медицинската академия. Малко по-рано Министерството на здравеопазването даде указания на държавната здравна инвестиционна компания, която управлява проекта за детската болница, да започне прекратяване на съществуващия договор за строителство.

Спечелилият обществената поръчка изпълнител излезе с позиция пред медиите, в която се казва, че имат пълния капацитет да изпълнят договора си и да построят Националната детска болница за малко повече от 2 години.

В понеделник в ефира на БНР адвокат Никола Макавеев каза, че преди да се мисли за прекратяване на договора, може да се мисли за неговото изменение, така че да бъдат отстранени проблемите, заложени още в тръжната документация на обществената поръчка, за които строителят изобщо не може да бъде обвиняван.

Според арх. Иво Мечанов - координатор на проекта Национална детска болница в обединение “Детско здраве”, повечето изводи, които са направени в рамките на дискусията в Народното събрание, напълно съвпадат с вижданията и разбиранията на консорциума, който представлява.

“Най-важният извод от тази среща е, че мястото на бъдещата детска болница е мястото, което е предвидено в момента. Многократно се каза, че на практика няма друго място”, коментира той.

Относно коментарите и обсъждането на статута на съществуващата сграда на това място и на процедурите, които са в ход, арх. Мечанов има различно мнение.

“Има две основни позиции, които за нас са несъстоятелни. Първата е свързана с ПУП на Медицинския комплекс, където се намира съществуващата болница. През 2011 г. е приет нов ПУП за района. В същото време е коментирано евентуалното събаряне на сградата, но тази процедура никога не е била задвижвана от собственика в лицето на Министерство на здравеопазването. Сградата все още е там, съществува в кадастъра, присъства и в активите на министерството. Това, че не е нанесена в новия ПУП, който е направен през 2011 г., е фактическа грешка, която подлежи на корекция”, коментира той.

Той обаче не е съгласен с упреците за слабо подготвено задание. “Целият екип на Консорциум “Детско здраве” е наясно, че една болница е преди всичко функция, но не е само това. На срещата беше коментирано, че заданието на тази обществена поръчка, която сме спечелили, е само 40 страници, но ако добавим всички нормативи и изисквания, които има към такъв тип сгради, тези страници ще прехвърлят 1000, ако не и повече”, допълва той.       
Въпреки всичко арх. Мечанов е оптимист, че ще бъде реализирана тази кауза.

Арх. Мечанов е координатор на проекта за Националната детска болница. Името му се свързва с участие в знакови и специфични проекти като болница “Света Екатерина”, новия лъчетерапевтичен център на Онкологията в София и сгради на дипломатически мисии у нас.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15