Фонд „Научни изследвания“ (ФНИ) няма достатъчно средства, за да обезпечи и развива научните изследвания в страната. Това е сред причините за липсата на интерес от млади учени и докторанти за участие в конкурсите на фонда. Това констатира в годишния си доклад за дейността на ФНИ за 2020 г. комисия към Министерството на образованието и науката (МОН).
Финансирането на научни изследвания в България се осъществява от ФНИ като второстепенен разпоредител към МОН на конкурсен принцип в няколко научни направления. През 2020 г. общата сума за финансиране на проекти, провеждане на конкурсни процедури и оценка на резултатите от проектите е 26.4 млн. лв.
Според комисията тази сума е недостатъчна за финансиране на проекти по регулярните конкурси. Друг установен проблем е, че през годината кабинетът е отпускал допълнителни средства за нови конкурси на части, вместо те да са заложени в годишния бюджет на ФНИ. Това е довело до забавяне при процедурите и до провеждане на конкурсите в съкратени срокове.
Недофинансирани са били и част от проектните предложения. Малките суми, отпускани за отделните проекти, не са позволили закупуване на необходимата апаратура и осигуряване на достатъчно средства за възнаграждения на членовете на научния екип.
С около 3 млн. лв. по-малко е финансирането на конкурсите за научни изследвания през 2020 г. спрямо предходната година. За 2019 г. сумата е близо 30 млн. лв.
За втора поредна година комисията установява подобрена организация на работа във ФНИ. Сред позитивите е въвеждането на електронна система за подаване на проектни предложения. Всички конкурси за финансиране на научни изследвания и за двустранно сътрудничество са проведени чрез нея, а препоръката е тази система да бъде надградена.
Според комисията е наложително да се формулира ясно нова политика на ФНИ по управление на интелектуалната собственост, създадена с публично финансиране на научните организации и университетите. Препоръчва се още да се потърсят възможности за въвеждане на ключови показатели и съответни критерии за измерване на социално-икономическия ефект от реализирането на изследователската дейност в рамките на финансирани от ФНИ проекти.
Общата оценка на комисията за дейността на фонд „Научни изследвания“ през 2020 г. е положителна.
Столичната община ще изгради 10 центъра за речева терапия за лечение на афазия в следващите пет години. Това предвижда специална програма, предложена от общинските съветници от групата на ГЕРБ - СДС Анна Стойкова, д-р Антон Койчев и Екатерина Йорданова, която ще бъде разгледана от СОС на 29 май, съобщава БГНЕС. Афазията е загуба на способност за..
Временно променят организацията на движението при тунелите “Топли дол" и “Правешки ханове" на АМ “Хемус" от днес до 26 май. Целта е улесняване на пътуването за трите почивни дни около 24 май, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". От 10.00 ч. днес до 21.00 ч. и на 24 май, от 8.00 ч. до 14.00 ч. в тунелите “Топли дол" и “Правешки ханове" ще..
Спирка на пл. "Ручей" в столичния квартал „Хиподрума“ вече има напълно нова и цветна визия, благодарение на учениците от 51 СУ "Елисавета Багряна". Това не е първият подобен акт на младежите. Инициативата е започнала още миналата година, съвместно с Центъра за градска мобилност. С много въображение, талант и труд учениците, заедно със своите..
Зоните за почасово платено паркиране - "синя" и "зелена", няма да работят в следващите три почивни дни - 24, 25 и 26 май, съобщават от Центъра за градска мобилност.
В София ще се проведе протест на площад "Македония" излизат граждани срещу КНСБ и КТ "Подкрепа". Той започва в 12 часа. Демонстрацията срещу синдикатите е под мотото "Не на приоритета на нискоквалифицирания труд пред знанието". В социалните мрежи организаторите уточняват, че "настоящото събитие е гражданска инициатива срещу политиките и..
Над 24 хиляди гимназисти се очаква да се явят на днешния държавен изпит по професионална квалификация и приблизително още толкова - на матура по профилиращ предмет. В Министерството на образованието и науката беше изтеглен изпитен Вариант номер 2 за днешния държавен зрелостен изпит по профилиращ предмет. Началото на изпита е в 8.30 часа...
"Рискът е, че всички искат да гласуват повече разходи. Накрая ще гласуваме един бюджет, който не реалистичен". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ, член на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет. Той очаква бюджетът на Общината да бъде приет в рамките на..