Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зафир Зарков: Увеличаването на "синята зона" ще демотивира хората да влизат в центъра с автомобили

Зафир Зарков
Снимка: БГНЕС

“Синята зона” за платено паркиране в София ще се увеличи двойно, а „зелената” - с повече от 500 места.

Промените в Наредбата за организация на движението на територията на Столичната община вече са подготвени и ще бъдат внесени за разглеждане от Столичния общински съвет (СОС) до няколко седмици.

По думите на Зафир Зарков, зам.-председател на транспортната комисия, предложенията на групата на ГЕРБ/СДС в СОС са разделени в пет групи, а именно:

1. Промени, свързани с реда и условията на предоставяне на паркоместа в режим „Служебен абонамент“. Те биха довели до освобождаване на над 400 места;

2. Въвеждане на регламент за откриване на паркоместа за товаро-разтоварни дейности в зоните за почасово платено паркиране и в зоните с въведен ограничен достъп на МПС и ред и условия за ползването им от живущи и стопански субекти;

3. Разширяване „Зелена зона“ в кв. Зона Б-19, район „Възраждане“ и на “Синя зона” за сметка на обхвата на “Зелена зона”;

4. Увеличаване на работното време на „Синя зона“ от понеделник до събота от 08.30 ч. 20.00 ч.;

5. Въвеждане на забрани за влизане на МПС в някои участъци в определени времеви интервали.

Темата се обсъжда от година-година и половина, обясни пред Радио София Зарков. За целта се държи връзка с районните администрации и кметове, приемат се подписки от жители, които искат въвеждане на зона, за да се ограничи паркирането в съответните квартали.

В момента паркоместата в „синята зона“ са под 6000, а се планира от тази есен те да станат 13 000.

Най-вероятно от ноември паркирането ще поскъпне двойно между бул. „Дондуков" и „Сливница" и бул. „Данаил Николаев", между „Тодор Александров" и „Сливница", между бул „Христо Ботев" и „Скобелев" и „Опълченска", както и всички улици между бул. "Васил Левски" и бул. „Евлоги и Христо Георгиеви", както и между бул. „Пенчо Славейков" и бул. „Скобелев".

Целта е хората да се демотивират да отиват с автомобил в централните градски части. Това би довело до по-чист въздух и намаляване на шумовото замърсяване, обясни общинският съветник.

В момента има над 500 коли на 1000 софиянци. По-малко коли спрямо населението има във Виена и Берлин, допълни Зарков.

С него разговаря Данаил Конов.

Твърденията, че с разширяването на синя и зелена зона ще се подпомогнат усилията за подобряване на качеството на въздуха, са абсолютно несъстоятелни, реагираха с позиция от Асоциацията за защита на потребителите (АЗП):

„Подобни ограничаващи действия доказаха във времето, че не водят до намаляване на броя на автомобилите в центъра на града, защото те не са обвързани с други два ключови аспекта: развитието на градския транспорт и осигуряването на общински паркинги.“

Преди да прави промени в периметъра на двете платени зони, Столичната община трябва да осигури редовен и адекватен градски транспорт във всички части на града.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Център към МТСП дава сертификат за дигитални умения, важи за целия ЕС

Над 14 000 души завършиха обучения по дигитални умения от началото на 2024 г. до момента и получиха сертификати от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ). Курсовете се провеждат по проект на Министерството на труда и социалната политика, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 01.07.24 в 18:42

Да намалим еднократната пластмаса в България този месец

За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July . Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба . " Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио..

публикувано на 01.07.24 в 18:05
Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни . Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство. Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 01.07.24 в 15:44

Черно море - уникално и живо

В първия ден от юли "Грийнпийс" – България публикува доклад, създаден заедно с учените от Института по океанология в БАН, който подчертава критичната нужда от създаването на строго защитени морски зони в Черно море с цел опазването на живота в него.  По темата пред БНР-Радио София говори Меглена Антонова, офис директор на българския филиал на..

публикувано на 01.07.24 в 14:10

До 31 юли променят частично движението при бул. "България" и Софийския околовръстен път

Проведен предварителен оглед на конструкцията на надлеза при пътния възел на бул. „България“ и Софийски околовръстен път, посока от бул. „Братя Бъкстон“ към кв. „Бояна“, налага промяна в движението, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От днес (1 юли 2024 г.) до 31.07.2024 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства,..

публикувано на 01.07.24 в 12:58

Любо Киров и музиката

Как се подготвя Любо Киров за своя нов музикален период? "Емоцията покрай издаването на албума "Ново сърце" наистина е голяма, защото всеки артист се вълнува. Докъде трябва да се вълнуваш от от обратната връзка и докъде трябва да отстояваш себе си като артист", сподели Киров пред БНР-Радио София. "Колко се угажда на публиката и колко..

публикувано на 01.07.24 в 12:53

Безплатни беседи намясто за историята и археологията на Кокалянски Урвич

До средата на месец юли, желаещите да научат подробности за Кокалянски Урвич, могат да участват намясто в безплатни беседи за историята и археологията на обекта. В средата на миналия месец стартираха редовните археологически разкопки на Средновековния укрепен център Кокалянски Урвич, който се намира в непосредствена близост до София. Тази година..

публикувано на 01.07.24 в 10:46