Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Панчугов: Политиците искат правителство, но не са готови да платят цената за него

Всяка партия обвинява другите за проблемите, коментира политологът

Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

Дори и след темата за полицейското насилие по време на миналогодишните протести, която възмути много политически фигури, шансовете за някакво разбирателство и съгласие между партии в настоящото Народното събрание изглеждат много малко вероятни.

Това мнение изрази пред Радио София политологът Христо Панчугов. И коментира:

„Знаем, че не всички партии в парламента са протестни. Виждаме, че и протестните са много различни. Надявах се някоя от партиите да успее да очертае ясен дневен ред около споделени ценности за едно бъдещо управление. Тоест политиците да бъдат принудени да се самоопределят. Това не се случва. Виждаме политици, които са фиксирани върху краткосрочния дневен ред.“

По думите му продължават уговорки за незначителни неща, познати от предишния парламент, чийто живот бързо приключи. За съжаление липсва промяна в поведението, в комуникацията, в желанието да се управлява.

Ако „Има такъв народ“ е антисистемна партия, трябва първо да определи каква е системата, срещу която се бори, а след това каква система предлага. Нищо такова не се случи. През последните месеци видяхме класически популизъм. Но когато Слави Трифонов трябваше да се самоопредели, а партията му все пак да излъчи модел на управление, нещата започнаха да се разпадат.
Няма как да се отгледат политици за една нощ. Класическите партии са преминали през малки битки и изпитания на техните активисти, през ангажименти в каузи, изяснили са визията си. Не може кастингът за политици да бъде с единствен критерий – дали искаш да си член на партията.

Според Панчугов ситуацията изисква радикална промяна в стратегията от страна на политиците.

В момента общото в парламентарните партии е, че всяка иска да обвини други за проблемите.

„Ако искаме друг резултат при следващите избори, след като няма консенсус сред политиците, трябва да се търси консенсус в българското общество. Да бъде дефиниран ясен модел на политическа промяна. Да се търси подкрепа за него от гражданите.

Странно е, че двете партии с най-много депутати, заявяват, че са в опозиция, при липса на власт.

След видеозаписите с побоите имаше членове на ГЕРБ, които се опитаха да омаловажат действия.

„Когато има такова разминаване в ценностно и институционално ниво, нормално е никой да не иска да говори с ГЕРБ. Става дума за устоите на демокрацията и на институциите.“

Според политолога повечето партии са се фиксирали в това, да излязат на по-конкурентни позиции за следващите избори, отколкото да формулират как изглежда оздравяването на българската политика. Има желание да бъде сформирано правителство, но политическите лидери отказват да платят цената за това.

С Христо Панчугов разговаря Лъчезар Христов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс (вдясно) се срещна скоро с българския премиер Росен Желязков в Париж

"Форум", 24.02.25: Тътенът от речта на Джей Ди Ванс трябва да събуди Европа

Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...

публикувано на 24.02.25 в 18:35
Снимки: Столична община

B40 - повече от дипломатическа инициатива на 12 страни от Балканите

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..

публикувано на 24.02.25 в 17:35
И през миналата година строителите са били сред най-търсените специалисти

Работещи са под 54% от българите, над 1 милион са "икономически неактивни"

Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..

публикувано на 24.02.25 в 16:50

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18