Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Панчугов: Политиците искат правителство, но не са готови да платят цената за него

Всяка партия обвинява другите за проблемите, коментира политологът

Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

Дори и след темата за полицейското насилие по време на миналогодишните протести, която възмути много политически фигури, шансовете за някакво разбирателство и съгласие между партии в настоящото Народното събрание изглеждат много малко вероятни.

Това мнение изрази пред Радио София политологът Христо Панчугов. И коментира:

„Знаем, че не всички партии в парламента са протестни. Виждаме, че и протестните са много различни. Надявах се някоя от партиите да успее да очертае ясен дневен ред около споделени ценности за едно бъдещо управление. Тоест политиците да бъдат принудени да се самоопределят. Това не се случва. Виждаме политици, които са фиксирани върху краткосрочния дневен ред.“

По думите му продължават уговорки за незначителни неща, познати от предишния парламент, чийто живот бързо приключи. За съжаление липсва промяна в поведението, в комуникацията, в желанието да се управлява.

Ако „Има такъв народ“ е антисистемна партия, трябва първо да определи каква е системата, срещу която се бори, а след това каква система предлага. Нищо такова не се случи. През последните месеци видяхме класически популизъм. Но когато Слави Трифонов трябваше да се самоопредели, а партията му все пак да излъчи модел на управление, нещата започнаха да се разпадат.
Няма как да се отгледат политици за една нощ. Класическите партии са преминали през малки битки и изпитания на техните активисти, през ангажименти в каузи, изяснили са визията си. Не може кастингът за политици да бъде с единствен критерий – дали искаш да си член на партията.

Според Панчугов ситуацията изисква радикална промяна в стратегията от страна на политиците.

В момента общото в парламентарните партии е, че всяка иска да обвини други за проблемите.

„Ако искаме друг резултат при следващите избори, след като няма консенсус сред политиците, трябва да се търси консенсус в българското общество. Да бъде дефиниран ясен модел на политическа промяна. Да се търси подкрепа за него от гражданите.

Странно е, че двете партии с най-много депутати, заявяват, че са в опозиция, при липса на власт.

След видеозаписите с побоите имаше членове на ГЕРБ, които се опитаха да омаловажат действия.

„Когато има такова разминаване в ценностно и институционално ниво, нормално е никой да не иска да говори с ГЕРБ. Става дума за устоите на демокрацията и на институциите.“

Според политолога повечето партии са се фиксирали в това, да излязат на по-конкурентни позиции за следващите избори, отколкото да формулират как изглежда оздравяването на българската политика. Има желание да бъде сформирано правителство, но политическите лидери отказват да платят цената за това.

С Христо Панчугов разговаря Лъчезар Христов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04

В обществото хигиената е всичко

Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" :   "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..

публикувано на 04.01.25 в 10:37

Освобождението на София, 147 години по-късно

За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..

публикувано на 04.01.25 в 10:15
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32

Изборът за българските "Думи на годината" започва на 6 януари

Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..

публикувано на 03.01.25 в 16:16
Александър Кръстев

Как да създадем подкаст? 5 съвета от Александър Кръстев

Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..

публикувано на 03.01.25 в 15:05